Stovky, či dokonce tisíce korun za každý vyrobený kW elektřiny. Tento poplatek hrozí mnoha Čechům.
V souvislosti s dodatečnými poplatky za elektřinu jsou pro mnoho lidí hlavním strašákem vyúčtování, respektive případné nedoplatky. Události247 například nedávno přinesly zprávu o rodině, které se po roce všechny nedoplatky za energie vyšplhaly na bezmála 200 tisíc korun. Některým domácnostem přitom hrozí ještě jiný typ poplatku, respektive sankce. Ne všichni o něm ale možná ví, a tak pak mohou být nemile překvapeni.
Pokuta hrozí těm, kteří si vyrábí vlastní elektřinu
Čím dál více lidí si na střechy svých domovů instaluje solární panely, jež jim vyrábí elektřinu. Mnozí však těmito svými elektrárnami vyrobí více energie, než spotřebují. A to může být problém. Pokud totiž překročí povolenou hranici přebytků, jež takto pustí do centrální distribuční sítě, mohou jim za to hrozit sankce.
Jak jsme zjistili z informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ), vyhodnocování těchto překročení se provádí každý měsíc a poplatek se pak počítá od každého kW, který byl nad limit. Na první pohled to celé sice může vypadat nesmyslně – lidé vyrobí více energie a ještě za to musí platit. Realita je však už taková.
Poplatky mohou být vysoké
Konkrétní výše pokuty se odvíjí od napěťové hladiny, na které jsou fotovoltaické panely připojeny. A rozhodně nejsou nízké. Například na webu distributora eg.d jsme zjistili, že pro nízké napětí se pokuta účtuje ve výši 1 976 korun za každý kilowatt překročení. V případě vysokého napětí se pak jedná o 917 korun.
Zjišťovali jsme také to, jak se těmto sankcím za nadbytečně vyrobenou elektřinu vyhnout. A možností je hned několik. Například podle informací webu Hospodářské noviny se vyplatí pořídit baterie, které budou přebytečnou energii ukládat. Někteří dodavatelé pak za poplatek nabízí také možnost využít takzvané virtuální baterie. V tomto případě přebytečná elektřina proudí volně do sítě a v případě potřeby si ji člověk zase může čerpat zpět.
Věděli jste, že tento poplatek hrozí?


