Majitelům občanských průkazů hrozí, že přijdou o 850 000 Kč. Ani se o tom nedozvíte

Na osobní věci bychom si měli dávat velký pozor a rozhodně je nikdy neměli nenechávat v autě. Obzvlášť, pokud se od něj musíme vzdálit.

i Zdroj fotografie: MDČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Tím se bohužel neřídil muž v Praze, který měl auto zaparkované před domem, ve kterém bydlel. Chvilka nepozornosti se mu krutě nevyplatila a kromě toho, že mu pachatel během chvilky ukradl doklady, přišel také o další cenné věci, které v autě ponechal bez dozoru. Psal o tom web Pražská drbna. Případ se odehrál už na konci srpna. Policie o něm informovala až nyní a požádala o pomoc při pátrání. 

Zloděj zažádal o půjčku 850 tisíc korun

Řidič svůj vůz v létě zaparkoval před domem na Kozinově náměstí a nechal uvnitř cenné věci. Když se k němu pak druhý den vrátil, našel auto otevřené a vykradené. V tom okamžiku ještě neměl ani tušení, že si na jeho jméno díky odcizeným dokladům vzal pachatel půjčku v bance. O malou částku se rozhodně nejednalo. Zloděj si totiž „půjčil“ téměř milion korun, konkrétně 850 000 Kč.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé by měli mít své doklady neustále při sobě

V okamžiku, kdy dvaačtyřicetiletý muž oznamoval na policejní služebně vloupání do vozidla, netušil, že si v ten samý okamžik na jeho odcizené doklady neznámý muž založil několik účtů v bance. Prostřednictvím internetového bankovnictví na jednom ze založených účtů posléze dosud neznámý pachatel zažádal o půjčku ve výši osmi set padesáti tisíc korun,“ informovala na webu Policie České republiky mluvčí Eva Kropáčová. 

To, že dlužíte, zjistíte většinou pozdě

Majitel ukradených dokladů měl nakonec víc štěstí než rozumu. Banka zloději totiž žádnou půjčku nakonec neposkytla. „Takovou zkušenost mám bohužel taky, měla jsem batůžek a ukradli mi v tramvaji doklady. Naštěstí jsem vše hned nahlásila a nic horšího se nestalo,“ popsala Událostem247 paní Jana z Brna. Nahlásit ztrátu dokladů můžete na obecním úřadě s rozšířenou působností nebo na policii. Ukradené doklady ztratí po nahlášení platnost a zloděj tak má smůlu, radí web České spořitelny.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Pozor na půjčky na vaše jméno

V době internetu je zneužití osobních dokladů jednoduché. Stačí si do vyhledávače zadat heslo „půjčka na OP“ a vyjede vám nespočet poskytovatelů, kteří peníze půjčí jenom na základě údajů z občanky, totožnost žadatele ani neověřují. Většinou se však jedná o poskytovatele nefér půjček, které mají vysoké poplatky, nejsou flexibilní a spoléhají se na to, že žadatel peníze nutně potřebuje a nebude zjišťovat podmínky úvěru. To, že si na vás někdo vzal půjčku, zjistíte až s první obsílkou, která vás informuje o nesplacených pohledávkách, dodává web. 

Snažil se někdy někdo si na vaše doklady vzít půjčku? Podělte se s námi o to, jak jste případně celou situaci řešili dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články