Majitelům psů letos hrozí pokuta až 15 000 Kč. Stačí jedno malé pochybení a už se vezete

Češi jsou národem pejskařů. Ne každý majitel psa ale možná ví, že tento koníček obnáší také řadu povinností.

i Zdroj fotografie: Bill Boaden / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Psa má doma každý třetí Čech, přičemž mezi nejoblíbenější plemena psů patří jorkšírové, čivavy nebo jezevčíci, píše web Seznam Zprávy. Kromě potěšení, které čtyřnozí kamarádi svým páníčkům přináší, však pejskařství přináší také řadu povinností. Ten, kdo je nebude dodržovat, pak dokonce může dostat i pokutu. Stačí přitom i rádoby malé pochybení.

Psí štěkot vás může přijít draho

Zatímco někteří psy milují, jiní je nesnáčí. Spousta Čechů pak řeší problém s tím, že je ruší, v horším případě dokonce budí hlasitý štěkot nebo vytí sousedových psů. Mnozí na tento nešvar jen nadávají a mají za to, že s tím stejně nemohou nic dělat. Pokud se ale tento problém děje opakovaně, může dostat majitel psa mastnou pokutu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hlasité štěkání může majitele těchto psů přijít draho

Jak píše web Finance, zákon jasně stanovuje, že vlastník nemovitosti musí zamezit jakémukoliv obtěžování sousedů, včetně hluku. A to zahrnuje i štěkání psů. Pokud tedy neuspějete se snahou o přátelskou domluvu, můžete podat stížnost k městskému či obecnímu úřadu nebo se v krajním případě obrátit na policii. Zejména pak, pokud se hlasité štěkání opakuje i v pozdních hodinách, tedy v době nočního klidu.

Jaká pokuta majitelům psů hrozí?

Policie nebo příslušný obecní úřad může těmto neukázněným pejskařům udělit pokutu ve výši až 10 tisíc korun. A při opakování přestupku se pak dokonce může jednat až o sankci 15 tisíc korun, píše web iDnes. „Bez ohledu na to, zda k vytí psa dochází ve dne či v noci, je možno podat i soukromoprávní žalobu k příslušnému soudu,“ dodává server iDnes.

Varování: Majitelům psů hrozí pokuta 100 000 Kč. Týká se to i vás?

Hlasité štěkání a vytí psů však zdaleka není jediný případ, kdy se jejich majitelé mohou dostat do problémů. Události247 již dříve psaly o tom, že pokuta hrozí třeba za neočipování psa nebo za neuklízení psích exkrementů z veřejného prostranství. A další povinností pejskařů pak je platit za svého mazlíčka poplatky místní obci či městu. Pokud to člověk neudělá, může úřad částku v krajním případě vymáhat i pomocí exekuce.

Máte psa? A věděli jste o tom, že majitelé psů mohou dostat takovéto pokuty? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články