Pozor: Máte doma psa? Do konce března 2024 musíte zaplatit poplatek. Kdo peníze včas nepošle, ten bude čelit exekuci

Povinné poplatky a pokuty se staly běžnou součástí našich životů. Peníze vás může stát například i špatně posekaný trávník.

i Zdroj fotografie: Mikko Virtaperko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Informovali jsme třeba o tom, že ministerstvo životního prostředí před několika lety dokončilo novelu zákona, která na základě nařízení Evropské unie upravuje, jak bojovat proti invazivním druhům. Majitelé pozemků, kteří neřeší, co jim na zahradě roste, by proto mohli dostat pořádnou pokutu. Například invazivní druh plevele bolševník může způsobit těžké poleptání pokožky.

Ti, kteří mají psa, mají také povinnosti

Pokuty se udělují i za tak obyčejnou věc, jakou je sekání trávníku na vlastní zahradě. Psali jsme na Událostech247 o tom, že v sousedním Polsku čelí někteří majitelé domů vysokým pokutám za sečení trávníků ve špatný čas. Tamní zákony totiž stanovují dobu, kdy je možné sekat trávu, aby se minimalizoval hluk a nepříznivý vliv na životní prostředí. Také v Česku, stejně jako v dalších zemích, platí noční klid, většinou od 22 hodin.

Varování: Majitelům psů hrozí pokuta 100 000 Kč. Týká se to i vás?

Povinnosti mají také všichni, kdo chovají psy. Kromě výdajů za krmení nebo třeba veterináře, totiž musí za své čtyřnohé miláčky platit i každoroční místní poplatek. Ten se platí městu či obci, ve které lidé žijí a ve které podle zákona musí své psy nahlásit do registru chovatelů, jak jsme psali už dříve. Sazby mohou být různé, většinou se jedná o 1500 korun ročně. V případě, že by si člověk chtěl pořídit psů víc, za každého dalšího se třeba v Praze platí rovnou 2200 korun.

Nezaplatíte? Počítejte s exekucí

Na zaplacení poplatku za psa mají pejskaři čas už jen do 31. března. Jak připomíná web Finance, tato povinnost se vztahuje na občany s trvalým pobytem v dané obci, kteří jsou držiteli psů starších 3 měsíců a jejichž obec poplatky vybírá. Tyto peníze pak poslouží k úhradě nákladů na udržování čistého veřejného prostranství. Kupují se za ně třeba sáčky a koše na psí exkrementy, které mají pejskaři povinnost sbírat. Platby se vztahují na držitele psů, nikoliv na jejich majitele.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Zmíněný finanční poplatek je místní a stanovuje ho obec

Zákon tak předchází situacím přepisování psů na jiné osoby, které bydlí na vesnicích, kde jsou poplatky za psy nižší. „Tak beru to jako daň za to, že máme na sídlišti poměrně čisté trávníky a že se nám o to starají,“ řekl Událostem247 pan Rudolf. Pokud držitel psa poplatek nezaplatí do vyhláškou stanovené lhůty, vyměří mu obecní úřad poplatek zvlášť s náhradní dobou splatnosti. Pokud nezaplatí ani tak, může po něm obec vyžadovat poplatek prostřednictvím exekuce.

Věděli jste o zmíněném poplatku za psa? Napsat nám to můžete do komentářů dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články