EU rozhodla: Majitelům řidičských průkazů hrozí, že nebudou moct řídit své auto. Stačí udělat jednu malou chybu a už se vezete

Tresty za některé přestupky na silnicích by se v budoucnu mohly zpřísnit. A co víc, platné by měly být po celé EU.

i Zdroj fotografie: AdmiralCZ / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Řidiči musí dodržovat celou řadu pravidel a předpisů, které se navíc neustále mění. Zatímco některé změny a novinky zavádí česká vláda, jiné mohou přijít přímo z Evropské unie. A zdá se, že aktuálně se k něčemu velkému schyluje. Majitelům řidičských průkazů by totiž v budoucnu mohlo hrozit, že stačí udělat jen jednu chybu a nebudou moci řídit auto klidně v celé EU.

Návrh EU by měl na řidiče velké dopady

O některých návrzích, které v souvislosti se změnami pravidel pro řidiče v EU zaznívají informovaly Události247 již dříve. Jednalo se například o nápad na zpřísnění podmínek pro seniorní a mladé řidiče či zavedení digitálních řidičských průkazů. A právě s tím souvisí další novinka. Týká se přísnějších trestů za závažné dopravní přestupky jako je překročení povolené rychlosti nebo jízda pod vlivem alkoholu, píše web Novinky.

EU si došlápne na majitele řidičských průkazů: Tohle se na nás chystá, dotkne se to každého z nás

Podle nově navrhované směrnice Evropské komise, která prošla prvním čtením v Evropském parlamentu by takovým řidičům měl být uložen zákaz řízení na území celé Evropské unie. Tedy nejen v zemi, kde přestupek spáchali, jak tomu bylo dosud. Teoreticky by tak stačilo, že lidé se omylem dopustí jednoho z těchto přestupků a rázem mohou přijít o možnost řídit v celé EU.

Vnímání některých přestupků se zpřísní

Kromě rozšíření platnosti trestů do dalších zemí pak europoslanci navrhují také rozšíření seznamu závažných přestupků, za něž hrozí zákaz řízení. Kromě způsobení smrtelné nehody nebo řízení pod vlivem alkoholu by zdě mělo být také překročení maximální povolené rychlosti o více než 50 kilometrů v hodině. K tomu by pak zástupci EU rádi přidali ještě jízdu bez platného řidičského průkazu. A rovněž překročení povolené rychlosti o 30 kilometrů v hodině v obytných zónách, píše web Evropského parlamentu.

iZdroj fotografie: Oast House Archive/ Creative Commons / CC-BY-SA
Trest zákaz řízení by podle europoslanců měl platit po celé EU

Hlavním cílem všech těchto změn má být zvýšení bezpečnosti na silnicích. „Jsem přesvědčen, že tato směrnice nejen pomůže snížit počet dopravních nehod, ale také přispěje k lepšímu povědomí občanů o zodpovědnějším řízení a ochotě dodržovat pravidla a přijmout důsledky jejich porušení, ať už jezdíme kdekoli v EU,“ uvedl na webu Evropského parlamentu zpravodaj návrhu Petar Vitanov.

Co si o nápadu myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články