Máslo za 2600 Kč: V Česku realita. Dovolí si ho jen bohatí, chudí utřou nos

Cena oblíbené pochoutky k přípravě pokrmů, másla, se v posledních měsících vyšplhala do astronomických výšin.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Je obecně známo, že se v Česku vyšplhala cena másla doslova do astronomických výšin. Co bylo kdysi považováno za základní položku v kterékoliv domácnosti, se už nyní stává luxusním artiklem, jehož nákup si mohou dovolit jen bohatší skupiny lidí. V některých obchodech ale už cena dosáhla neúnosné meze.

Máslo za víc než 2600 korun?

Nezadržitelné zdražování téměř všeho dopadá nejvíc na chudší skupiny Čechů a jejich rozpočtu na potraviny. Pro ně se stává nákup másla stále méně dostupným a v mnoha případech je pro ně takový nákup doslova nerealizovatelný. Jak jsme na Událostech247 informovali před několika měsíci, máslo za více než 2600 korun je v Česku realitou. Pro zařízení, která spotřebují hodně másla, jako jsou například restaurace a hospody, je určená kostka másla o váze 10 kilogramů, která stojí konkrétně 2605Kč s DPH. Což není zrovna malá částka.

Máslo za více než 2500 Kč za několik kilogramů je v Česku realitou. Dovolí si ho jen bohatí

Nikdo ale domácnostem nebrání, aby si podobně velkou zásobu másla koupili. Pro někoho, kdo je milovníkem této oblíbené pochoutky k přípravě pokrmů může být cena přesahující 2500 korun opravdu vysoká. Pokud byste si ale chtěli zakoupit menší kostky másla, například o běžné váze 200 až 250 gramů, vyjde vás to klidně i na 80 korun, jak jsme na Událostech247 informovali v říjnu.

Ceny se budou i nadále zvyšovat

Ačkoliv podobné ceny nejsou pro bohatší segment populace žádný problém, pro řadu lidí je. Ceny se navíc zvyšují každým dnem. I přesto, že je inflace na ústupu, musíme v budoucnu počítat s tím, že náklady na výrobu, distribuci atp. se budou každým dnem zvyšovat. A prodejci nebudou příliš dlouho čekat na to, aby to promítli do svých cen.

iZdroj fotografie: Meanos / Creative Commons / CC-BY
Máslo hlavně minulý rok zdražilo v obchodech o více než 50 %

Ten, kdo si ovšem nemůže dovolit produkty, které dnes a denně zdražují, má stále na výběr. V případě másla se může jednat například o nahrazení ho jeho levnějšími variantami, například margarínem. Nabízí se i možnost rozdělit nákup mezi známé, rodinu a kamarády, pokud celou kostku másla nevyužijete v domácnosti sami. Případně poslední možnost, jak na másle ušetřit, může být kupovat ho v obchodech, které nabízí produkty těsně před datem spotřeby s výrazně nižší cenou.

Co si o ceně másla v českých obchodech myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články