Maso, mouka a máslo i s 60% slevou: Okamžitě vyrazte do těchto obchodů, ušetříte

Výběr obchodu může mít na finální cenu, kterou u pokladny zaplatíte zásadní vliv. Zjistěte, kde se nakupovat potraviny vyplatí víc než jinde.

i Zdroj fotografie: Lukáš Malý/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V poslední době se ceny potravin v Česku výrazně zvyšují. Lidé se proto snaží hledat nejrůznější způsoby, jak v obchodech co nejvíce ušetřit. Jak psaly Události247, mnozí využívají osvědčené triky jako je nakupování ve slevách či pečlivé plánování. A někteří Češi jezdí nakupovat do zahraničních obchodů, především do Polska. Evidentně se jim to vyplatí, protože ceny zde mohou být skutečně markantně nižší, ať už u masa, másla nebo třeba mouky.

Češi si Polsko oblíbili

Důvodem jsou pochopitelně lákavé ceny. O tom, jaký rozdíl mezi polskými a českými cenovkami je se nedávno přesvědčili i redaktoři polského webu Fakt. Konkrétně se vydali do dvou stejných obchodů, a sice Lidlu. Zjištění, které si odsud přinesli je pro mnohé šokující. Ceny byly v polském Lidlu nižší v průměru o 20 až 30 procent, píše web Fakt. Slevy, které takto lidé mohou získat mohou být ale i daleko vyšší, u vybraných produktů klidně i 60 procent a víc.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Cena u některých potravin může být v Česku vyšší i o desítky procent

Například máslo stálo v českém Lidlu 40 korun, v polském v přepočtu 32 korun. To ale není nic oproti tomu, jak velké cenové rozdíly jsou u masa. Třeba kilogram kuřecích řízků stojí v Polsku 97 korun, ale v Česku až 230 korun. Podobně je na tom i vepřové maso, které v Česku lidé koupí za 208 korun za kilogram, v Polsku pak za 78 korun, píše web Echo24. To je rozdíl i více než 100 procent. Je tak evidentní, že u polských sousedů se dá skutečně uspořit spousta peněz. Pokud tedy v blízkosti hranic žijete, určitě do těchto obchodů vyrazte.

Do polských obchodů se vyplatí jezdit i po novém roce

Velký vliv na nízké ceny potravin má v Polsku fakt, že jsou zcela osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Tomu však měl být brzy konec. Jak již dříve informovaly Události247, původně měla nulová sazba DPH platit do letošního června, později se lhůta prodloužila do konce roku. Na začátku prosince pak již bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki ještě před koncem svého mandátu podepsal dekret prodlužující tuto výhodu o další 3 měsíce, tedy do jara, jak píše web iRozhlas.

Konec levných nákupů v Polsku: Ceny za potraviny tam už brzy budou brutální. Musíme se spokojit s předraženými českými obchody

Ačkoli z finančního hlediska jsou cesty do polských obchodů zcela jistě výhodné, existuje i pár potravin, které se v Polsku kupovat nevyplatí. Konkrétně se jedná o cukr, který lze v Česku pořídit i o 4 koruny levněji. A pak také pivo, kde je rozdíl zhruba 1 koruna. To už se ale brzy změní. Od ledna totiž na pivo bude v Česku uvalena vyšší sazba DPH, která ceny piva výrazně zvýší, připomíná server Podnikatel.

Jezdíte i vy nakupovat do polských obchodů? Napište nám, jak velké cenové rozdíly mezi polskými a českými prodejnami jsou

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články