Konec levných nákupů v Polsku: Ceny za potraviny tam už brzy budou brutální. Musíme se spokojit s předraženými českými obchody

Sousední Polsko se stalo oblíbeným nákupním cílem českých turistů. Kromě potravin se tam dá nakoupit také levný nábytek nebo pohonné hmoty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato dlouhodobě výhodná cenová polská politika je z velké části dána minulým rozhodnutím tamní vlády snížit daň z přidané hodnoty u potravin na nulu, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. To pomohlo nejen Polákům, ale také zákazníkům z České republiky. Polská vláda se však chystá tuto cenovou politiku ukončit a DPH u potravin se brzy vrátí zpět.

Poláci jsou na tom s cenami pořád lépe než Česko

Potraviny v Polsku vycházejí levněji, i když že se tam zdražovalo rychleji než u nás. Podle statistik společnosti Eurostat se to týkalo třeba chleba, másla nebo vepřového masa. Až Polsko vrátí DPH na původní úroveň, tedy na pět procent, potraviny tam budou stále výrazně méně daněny než u nás, kde se z nich odvádí 15 procent a po schválení úsporného balíčku to bude 12 procent. Upozornil na to web CNN Prima News. Je ovšem otázkou, zda se potom Čechům cesta do Polska ještě vyplatí a nebudou už raději nakupovat doma. 

Čechům se mohou v budoucnu nákupy v Polsku prodražit také z toho důvodu, že česká koruna se v posledních měsících ocitá na svých více než ročních minimech. Aktuálně se pohybuje okolo 24,60 koruny za euro, kam se dostává naopak z velmi silných pozic. Psal o tom web iDnes. Banka UBS předpokládá, že by česká měna oproti zlotému měla příští rok oslabit o šest procent. Nelze ale vyloučit ještě větší propad, jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda na Twitteru.

Propíchli mi pneumatiku na autě, líčí žena

Nájezdy českých zákazníků, kteří berou polské obchody útokem, se Polákům nelíbí. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, některé položky totiž byly kvůli vykupování Čechů vyprodané a na polské zákazníky se nedostalo. Některé nakupující z Česka dokonce nazývali kobylkami a žádali omezení množství nakupovaného zboží pro cizince. Češi totiž neváhali některé potraviny jako jogurty, máslo nebo maso kupovat rovnou po kartonech, protože vyšly o desítky korun levněji než u nás.

Češi propadli nakupování v Polsku. Obyvatelům sousední země kvůli tomu dochází trpělivost

Moje teta bydlí v Ostravě a za nákupy do Polska jezdí pravidelně. Tu kauzu s kobylkami si dobře pamatuje. Říkala, že jim pak Poláci i propíchli gumu na autě. Ohledně vrácení daně na původní úroveň mi říkala, že se jí tam nákupy vyplatí i tak,“ popsala pro Události247 paní Markéta z Přerova. Polsko daň na potraviny původně zrušilo na půl roku. V červnu pak země oznámila, že platnost nulové sazby daně z přidané hodnoty u některých základních potravin prodlužuje do konce roku 2023, dodává web Novinky.

Jezdíte do Polska za levnými nákupy? Říct nám to můžete v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články