Máte doma haléře? Zpozorněte, možná jste boháči a ani o tom nevíte. Jedna mince má hodnotu 506 000 Kč

Někdy se nám doma mohou skrývat poklady, o kterých ani nevíme. Přitom nám mohou přinést pohádkové bohatství.

i Zdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC0
                   

Češi mohou mít doma bohatství, o kterém často nemají ani tušení. Příkladem může být právě porcelánová sada, na kterou se v mnoha domácnostech jen práší a přitom má vysokou hodnotu, jak jsme na Událostech247 psali. Mezi rarity patří legendární desetikorunová mince z roku 1993 s malým Kč z Hamburské mincovny. Upozornili jsme na to, že její hodnota je okolo 600 tisíc korun.

Mince za půl milionu

V některých českých domácnostech však mohou ležet bez povšimnutí mince z doby první republiky, které byly v oběhu v letech 1921 až 1938, upozornil web ePřehledně. Jsou mezi nimi také deseti a dvacetihaléře s unikátními designy a velkou historickou hodnotou. Kromě toho mohou být také vysoce ceněny numismatickými sběrateli. Například desetihaléř z roku 1922 s portrétem prezidenta Masaryka nebo dvacetihaléř s orlicí na jedné straně a nápisem „Republika Československá“ na straně druhé.

Máte v peněžence jednu z těhle vzácných mincí? V žádném případě s nimi neplaťte, dostanete za ně 600 000 Kč. Poznáte je jednoduše

Příkladem opravdu drahého exempláře je pětihaléř z roku 1924. Ten se při dražbě konané v roce 2010 prodal za neuvěřitelných 506 tisíc korun, jak píše web Stříbrňák. Nový majitel tak za minci s vyvolávací cenou 220 tisíc korun zaplatil částku více než desetmiliónkrát vyšší, než činila její nominální hodnota, připomíná web Novinky. Jde opravdu o rekordní prodej. Cenný pětihaléř pochází z pozůstalosti ředitele státní mincovny v Kremnici.

Jak poznat, jestli máte doma poklad

Je to vůbec nejvyšší cena, za kterou byla tato mince prodána. Před několika lety se ji na aukci podařilo vydražit za 320 tisíc korun,“ uvedl pro Novinky Roman Veselý z dražební firmy Aurea Numismatika. Firma tehdy aukci v konferenčním centru City na Pankráci uspořádala. Mimořádně dobře zachovalá československá stříbrná desetikoruna z roku 1933 s vyvolávací cenou 60 tisíc korun byla tehdy prodána za téměř 98 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Řada lidí má doma cenné mince, aniž by o tom věděli

Ne každý však pozná, jestli je mince skutečně hodnotná, anebo je to jen starý kus kovu. Existuje však několik rad, které poznávání značně ulehčí. Podle webu Roklen24 je důležité dívat se po tom, z jakého roku mince pochází a z jakého je vyrobena materiálu. Poptávka je pak mezi sběrateli také třeba po tolarech, rodových a portrétních nebo zlatých mincích. Poradit se můžete také s expertem na numismatiku. „Já jsem měla doma mince po dědečkovi, podle experta ale cenné nebyly,“ řekla Událostem247 paní Marie z Břeclavi.

Máte doma haléře? Pokud ano, řekněte nám dole v komentářích, zda jste našli nějaký vzácný

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články