Máte doma ještě haléře? Honem se podívejte, některé z nich prodáte za stovky tisíc Kč

Některé staré věci mohou mít po letech velkou hodnotu. Týká se to například nábytku, porcelánu, nebo mincí a bankovek.

i Zdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC0
                   

V některých českých domácnostech mohou ležet bez povšimnutí mince z doby první republiky, které byly v oběhu v letech 1921 až 1938. Jak jsme psali na Událostech247, jsou mezi nimi také deseti a dvacetihaléře s unikátními designy a velkou historickou hodnotou. Kromě toho mohou být také vysoce ceněny numismatickými sběrateli. 

Haléř se statisícovou hodnotou

Cenné mince poznáte zejména podle roku výroby, protože starší ročníky bývají vzácnější než ty nové. Jak píše web TatinkovyMince, může jít například o pětihaléř z roku 1924, který se během aukce vydražil na neuvěřitelných 253 tisíc korun. Dalším důležitým aspektem je také stav mince – pokud bude zašpiněná či zrezivělá, ztrácí své krásné detaily, a tím pádem i hodnotu. Svou roli pak hraje samozřejmě i ryzost materiálu produktu, jak upozornil web adbz

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé starší haléře jsou vzácné a odborníky velmi ceněné

Pokud jste našli ve své domácnosti mince a myslíte si, že by mohly mít velkou hodnotu, bude nejlepší, když kontaktujete odborníka v oblasti numismatiky. Ten vám poradí, jestli má cenu se snažit mince dražit. Obecně však platí, že žádné staré mince není vhodné čistit. Je to proto, že by se mohla snížit jejich cena. V horších případech by mohlo dojít k poškození. Pěkný kus by se pak mohl stát nehodnotným, což by byla velká škoda.

Vzácnou dvoustovku můžete mít v peněžence

Nemalou hodnotu mohou mít i mince z aktuální doby, které jsou třeba chybně vyražené. Události247 například v minulosti informovaly o polské minci 5 zlotých z roku 2023 i české desetikoruně z roku 1993. Na velké peníze si přijde i ten, kdo ve své peněžence najde dvousetkorunovou bankovku z roku 1993 série A, takzvanou „zairovku“, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Na ochranném stříbrném proužku klasického nápisu Kč je vyraženo „Republique du Zaire“.

Vzácné mince a bankovky v oběhu: Vyplatí se zkontrolovat vlastní peněženku, mohou tam čekat miliony

Tento unikát přitom vzniknul kvůli chybě německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun, v roce 2022 dokonce za 750 tisíc. Vysoká cena je daná i tím, že není zcela jasné, kolik takových kusů se dostalo do oběhu. „Tak já jsem bohužel takové štěstí, že bych našla cokoliv cenného, nejen bankovku, nikdy neměla,“ směje se paní Hedvika.

Našli jste v peněžence někdy nějakou vzácnou minci či bankovku? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články