Máte doma porcelánové nádobí po babičce? Podívejte se, nedávno se jedno z nich prodalo za 1,7 milionů korun

Některé vybrané kusy nádobí mohou mít pro sběratele obrovskou hodnotu. Narazit na ně lze přitom i na zdánlivě nečekaných místech, třeba ve vetešnictví.

i Zdroj fotografie: Andy Mabbett / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že některé porcelánové nádobí může být mimořádně ceněné, psaly Události247 již dříve. Žádané jsou zejména historické kousky staré několik set let, konkrétně třeba ty pocházející ze starých čínských dynastií. V některých případech může jejich hodnota dosahovat i milionů korun. A co je na tom nejlepší, doma či na půdě je může mít v podstatě kdokoliv, třeba i jako součást dědictví po babičce.

Některé kusy nádobí mají obrovskou hodnotu

Příkladem jsou třeba 2 čínské nádoby z 18. století. Ty se loni v londýnské aukci prodaly za 59 800 liber, tedy asi za 1,7 milionu korun, uvádí server NovinkyVzácnost nádob je dána nejen jejich stářím a unikátní technikou malby, ale také tím, že podchází z císařského dvora. Konkrétně byly používané za vlády císaře Čchien-lunga z dynastie Čchin.

Máte doma tohle porcelánové nádobí? V žádném případě ho nevyhazujte. Máte nárok na více než 1 000 000 Kč

Do dražby nádoby přinesl sběratel, který na ně narazil náhodně v jednom z obchodů s použitým zbožím. Zde je koupil na směšně nízkou částku 20 liber, tedy necelých 600 korun. Až doma přitom objevil nápis Čchien-lung, díky čemuž měly nádoby ve výsledku tak vysokou hodnotu.

Na vzácný porcelán lze narazit i ve výprodeji

Například před 3 lety se v americké dražbě prodala čínská porcelánová mísa z 15. století za neuvěřitelných 722 000 dolarů, což je v přepočtu na českou měnu zhruba 16,4 milionu korun. A i v tomto případě šlo o kus nádobí, o jehož vzácnosti neměl jeho původní prodejce evidentně ani tušení. Jak totiž uvádí web iRozhlas, muž, který mísu vydražil, ji pořídil ve výprodeji domácích potřeb za 35 dolarů, tedy necelých 800 korun.

iZdroj fotografie: Daderot/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé staré nádobí může mít vysokou hodnotu

A do třetice zmiňme ještě poslední mimořádně vzácný kus nádobí, který byl nalezen na raritním místě. Tentokrát se však nejedná o vetešnictví ani jiné obchody, ale o mořské dno. Jak píše web Novinky, v loňském roce objevili vědci vzácný porcelán ve vraku lodí na dně Jihočínského moře. Konkrétně se zde prý nacházelo zhruba 100 kusů nádob z čínské dynastie Ming, přičemž hodnota každého z nich by podle dřívějších dražeb mohla být i kolem 100 milionů korun.

Máte doma schované staré nádobí po babičce? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články