Máte doma tohle porcelánové nádobí? V žádném případě ho nevyhazujte. Máte nárok na více než 1 000 000 Kč

Máte doma či třeba na chalupě schované staré nádobí po babičce? Pak se dobře podívejte, zda se náhodou nejedná o vzácné kusy, které mohou mít pro sběratele obří hodnotu.

i Zdroj fotografie: Ralbahitha/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že staré porcelánové nádobí může mít opravdu vysokou hodnotu psaly Události247 již dříve. Obzvlášť ceněné je především nádobí z Číny, nicméně vydělat můžete třeba i na starých mlýncích po babičce. Je tak evidentní, že s trochou štěstí můžete mít nějaké vzácné nádobí na půdě či třeba na chalupě i vy. Pokud náhodou na nějaký takový kus narazíte, v žádném případě ho nevyhazujte. Jeho cena totiž může být obrovská a vy tak v případě jeho prodeje rázem můžete mít nárok klidně na milion korun.

Jak vzácné nádobí poznat?

Rozpoznání vzácného porcelánového nádobí může být složité. Zejména pak, pokud jste pouze lajk. Existují ale určité znaky, které vám mohou identifikaci hodnotných kusů usnadnit. Jak píše web iReceptář, jedním z nejdůležitějších aspektů při určování vzácnosti porcelánu je značení neboli razítko, které se obvykle nachází na spodní straně nádobí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé kusy starého porcelánu mohou mít obrovskou hodnotu

Dále je klíčový také materiál a zpracování nádobí. Kvalitní porcelán by měl být lehký a tenký, ale zároveň pevný a s vysokým leskem. Stejně tak barvy by měly být jasné, detailní a v precizním a pečlivém provedení. „V celkovém pohledu bývá propracovanější a elegantnější. Nikdy na něm nebývají kazy a neopotřebovává se,“ dodává k charakteristice kvalitního porcelánu web iReceptář.

Některé kusy mají milionovou hodnotu

A jaké částky jsou sběratelé za vybrané kusy vzácného nádobí ochotni dát? Například starobylá čínská porcelánová miska z 15. století se před 3 lety v americké dražbě prodala za neuvěřitelných 722 tisíc dolarů, připomíná web iRozhlas. To asi 16,5 milionu českých korun. Za ještě vyšší částku, v přepočtu více než 400 milionů korun se pak v minulosti vydražila vzácná čínská porcelánová váza, píše web Aktuálně.

Staré talíře a hrnečky určitě nevyhazujte. Klidně můžou mít hodnotu přes 1 000 000 Kč

Je evidentní, že velmi ceněné jsou specificky čínské historické výrobky. Jejich ceny však mohou být klidně i daleko vyšší. Podle webu Seznam Zprávy se před 6 lety hodnota misky z období čínské dynastie Čching odhadovala na částku přesahující 25 milionů dolarů. To je více než půl miliardy českých korun.

Schováváte si na půdě či na chalupě staré nádobí po předcích? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články