Máte doma starý mobil? V žádném případě ho nevyhazujte, tyhle firmy vám za něj dají na ruku i přes 10 000 Kč

Mobilní telefon má dnes už prakticky každý. Stalo se z něj spotřební zboží, které poměrně často měníme za novější typy. Staré přístroje byste však rozhodně neměli vyhazovat.

i Zdroj fotografie: Namlong618 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Češi mají doma podle odhadů zhruba osm milionů nepoužívaných telefonů, tabletů a chytrých hodinek. Zájem o ně mají operátoři i prodejci, kteří za ně nabízí peníze i slevy. Upozornil na to web Peníze. Nový mobil si Češi pořizují průměrně jednou za dva roky. To však kromě našich peněženek zatěžuje také životní prostředí. Psal o tom web Evropa v datech.

Každý mobil obsahuje zlato a stříbro

Na každého obyvatele České republiky připadá až 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně, z toho více jak desetinu tvoří právě mobilní zařízení. Své staré mobily Češi nechávají zestárnout v šuplících s tím, „že se třeba jednou budou hodit.“ Uvítali by je přitom prodejci secondhandových zařízení nebo opraváři. V telefonu se totiž podle webu Peníze nachází v průměru 25 miligramů zlata nebo 250 miligramů stříbra. Další látky, které obsahuje, jsou navíc nejen drahé, ale také toxické a proto je dobré je odborně recyklovat.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řada Čechů má doma staré mobilní zařízení, které aktivně nepoužívají

Operátoři díky recyklaci starých mobilů mohou získané peníze dávat třeba na dobročinné účely. Třeba Vodafone za obchodní rok 2021/2022 k dalšímu využití či recyklaci poskytl 128 086 kusů elektronických zařízení. Peníze z recyklace pak investoval do projektů Nadace Vodafone, které podporují technologie s pozitivním společenským dopadem, například aplikace Záchranka, Echo nebo Bright Sky, napsal web Novinky.

Za starší iPhone dostanete několik tisíc korun

Nezisková organizace Remobil sbírá všechny mobilní telefony, bez ohledu na to, jestli jsou funkční nebo ne. Z každého takového přístroje pak přispívá 10 korun na charitativní účely. Své boxy má Remobil například v pražské Zoo. Za mobil, kterého se zbavíte právě tam, dostane zmíněnou desetikorunu zoo, která je použije na podporu ochrany goril v Africe. Podle T-Mobilu se operátorům k recyklaci vrací méně než procento prodaných telefonů. Proto společnost připravila osvětovou kampaň s názvem Zrecyklujtel.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Především novější modely od značky Apple se dají prodat za slušné částky

V prodejnách iStores je možné za peníze nebo se slevou vyměnit starý smartphone, tablet nebo chytré hodinky značky Apple, Huawei a Samsung. Musí být ovšem funkční. Prodat staré zařízení se dá online, případně na kterékoliv z prodejen.

Pokud třeba přijdete prodat běžně opotřebený iPhone 13 128 GB, dostanete za něj 11 tisíc korun plus bonus 2500 korun na nákup nového telefonu. Když si vyberete iPhone 14 128 GB, nezaplatíte 20 990 korun, ale 7490 korun, píše web Peníze. „Mám doma asi tři staré mobily. Asi na nich nevydělám, ale na charitu bych je dát mohl,“ řekl Událostem247 Ivan Jonáš z Brna.

Prodávali jste někdy starší telefon? Podělte se s námi o vaše zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články