Máte doma tohle osvětlení? EU ho od 25. srpna zakáže, neuděláte s tím nic

Pokud doma používáte při svícení zářivky, jeden druh už za pár dnů v českých obchodech nekoupíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropská unie rozhodla, že z trhu zmizí po klasických žárovkách další svítidla, která přitom Češi mají ve velké oblibě. Od konce srpna se totiž přestanou na český trh dodávat některé druhy zářivek a to včetně těch nejběžnějších, které se ve velkém používají i v domácnostech. Postupně skončí také některé halogenové výbojky. Psal o tom web Peníze.

Zářivky se budou doprodávat

Zákaz těchto svítidel urychlila novela původního nařízení ekodesignu, která reaguje nejen na nízkou účinnost, ale také zdravotní rizika. Těchto zářivek, které obsahují rtuť, se původní nařízení netýkalo díky výjimce. Upozornil na to web Živě. Neznamená to stažení těchto světel z pultů obchodů, ale výrobci už nesmějí uvádět na trh nové modely a importéři je na evropský trh už nesmí dovážet. Stejně jako u žárovek tedy bude možné aktuální zásoby doprodat, ale z trhu postupně vymizí, píše dále web.

iZdroj fotografie: HTO / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé typy zářivek nebudou už brzy v obchodech k dostání

Od 25. srpna začne platit podobný zákaz pro všechny typy zbývajících lineárních zářivek, a to včetně hojně využívaných T5 a T8 bez ohledu na životnost. Jde o zářivky, které se velmi často využívají také ve výrobních halách, školách a domácnostech, píše web Živě. „Tak to tomto nic nevím, já vlastně ani nevím, jaké zářivky doma máme, stará se o to manžel. Ale je nám to asi jedno, prostě půjdeme do obchodu a co nám prodají, to nám prodají,“ řekla Událostem247 Martina Oulehlová ze Sokolnic.

LED osvětlení zažívá boom

Pro ty, kteří jsou zvyklí na klasické zářivky, může přechod na LED osvětlení představovat značnou změnu. Výhodou LED světel je však velká energetická úspora a dlouhá životnost. Úspora elektrické energie při použití LED žárovek a LED světelných zdrojů může být až 90 procent, píše web Ledme. Jejich použití v domácnosti nebo v pracovním prostředí tak výrazně sníží měsíční účty za energie a většina domácností i firem na ně postupně přechází.

Evropská unie nám zakáže pánve na vaření. Za nové si zaplatíme sami

Pokud máte doma třeba malé děti, které rády blikají s vypínačem, oceníte, že LED žárovkám na rozdíl od zářivek a klasických žárovek neškodí časté vypínání a zapínání. Například halogenové žárovky mohou při častém zapínání a vypínaní snadno shořet. Velmi náchylné jsou na to i zářivky, u kterých se obvykle přepálí jedno ze žhavících vláken. Enviweb připomíná, že nevýhodou zářivek je také obsah nebezpečných těžkých kovů, především rtuti. O podobném zákazu ze strany EU, který se bude týkat teflonových pánví jsme před několika dny psali na Událostech247.

Využíváte doma, nebo někde jinde jednu ze zmíněných zářivek? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články