Nemáte doma náhodou starší Wi-Fi router? Hackeři teď po nich jdou jako slepice po flusu, dokážou se vám do něj nabourat a ukrást vám důležitá data.
Kyberzločinů bohužel neustále přibývá a chránit se před nimi může být stále těžší a těžší. Ačkoliv se vás v redakci Událostí247 snažíme pravidelně informovat, je jich už tolik, že bychom o nich museli psát každý den. Nedávno například kyberzločinci řádili na oblíbené aplikaci WhatsApp, teď se zase k datům a penězům svých obětí dostávají přes jejich routery. Zvlášť v ohrožení je tato značka, kterou doma mají miliony lidí po celém světě.
Router od TP-Link v ohrožení
Americký úřad pro kyberbezpečnost a ochranu infrastruktury (CISA) vydal naléhavé varování týkající se zastaralých Wi-Fi routerů značky TP-Link. Tyto přístroje, i když se zdají funkčně v pořádku, obsahují neopravenou zranitelnost, která může vážně ohrozit bezpečnost uživatelů. V tomto konkrétním případě jde o stejný problém jako u jiných starších zařízení, například telefonů.
Jak vám již redakce Událostí247 v minulosti vysvětlovala, čím starší vaše zařízení je, tím horší má zabezpečení a tím snazší je pro hackery se do něj dostat. No a přesně toho teď využívají kyberzločinci, kteří v posledních týdnech hojně útočí především na majitele starších routerů.
Zranitelnost v tomto případě postihuje tři konkrétní série routerů TP-Link, které patřily mezi nejprodávanější na trhu:
- TP-Link TL-WR940N (verze V2/V4)
- TP-Link TL-WR841N (verze V8/V10)
- TP-Link TL-WR740N (verze V1/V2)
Všechny výše zmíněné routery si za dobu působení na trhu získaly velkou oblibu a v recenzích dostaly od uživatelů vesměs pozitivní hodnocení. Jenže jak už to u starších zařízení bývá, staly se postupem času nebezpečnými. Zmíněné routery se u nás v Česku prodávaly už od roku 2009 a mohou být tak staré až 15 let. A i když je to opravdu dlouhá doba, mnozí je stále mají ještě doma.
V čem je problém
Zkráceně a velmi zjednodušeně – zmíněné routery nedokážou tak efektivně odvracet nebezpečí a obsahují v sobě chyby, které umožňují hackerům vkládat do nich škodlivé příkazy. No a pak už je to ta stejná pohádka jako vždy. Díky škodlivým příkazům se hackeři mohou dostat ke všemu, co si na internetu prohlížíte. A nejen to – pokud máte někde uložená svá hesla, pak se mohou dostat i k nim. Hackeři tak mohou kompletně přebrat nad routerem kontrolu a navíc ho mohou využívat i k dalším útokům.
Pokud se něčemu takovému chcete vyhnout, nezbyde vám bohužel nic jiného než router přestat používat. Americké federální úřady mají podle nařízení čas na odstranění těchto zařízení ze své infrastruktury do 7. července 2025. Stejný krok by měli zvážit i jednotliví uživatelé a podniky. No a vy, pokud vlastníte jeden ze zmíněných routerů, byste ho měli do té doby přestat používat.
Máte doma router značky TP-Link?


