Mnozí lidé jsou již z nedostatku některých léků zoufalí. Za jejich získání jsou často ochotni dát skutečně velké částky.
S nedostatkem léků bojují lidé v Česku již několik měsíců. Jak ostatně v květnu psal web iRozhlas, v lékárnách tehdy chyběly dokonce i dětské sirupy, léky na zažívání nebo základní antibiotika. Ačkoli v některých případech se již situace stabilizovala, v jiných nikoli. Mnozí Češi tak problém řeší po svém a v zoufalství se k potřebným léčivům snaží dostat třeba i nákupem na internetu.
Tento oblíbený lék si Češi jen tak nekoupí
Jedná se o Endiaron určený proti průjmu, o jehož nedostatku nedávno informovaly Události247. Tento známý lék někdy při zažívacích potížích použila velká část Čechů. Když tak nyní nastala situace, že v lékárnách není k sehnání, rozšířila se mezi mnohými panika. Kdokoli má tyto prášky doma, má vyhráno. A kdyby se jich snad chtěl zbavit, lidé mu s nimi utrhnou ruce.
Jaké jsou vlastně důvody tohoto nedostatku? Výrobce léku potvrdil dočasné ukončení jeho dodávek, což se týká nejen České republiky, ale i dalších států. V důsledku toho tak musí lékárny hledat alternativní řešení, píše web PrahaIN. Kromě klasického černého uhlí lékárníci lidem nabízí třeba také Enterol,Tasectan či Imodium. Jak nicméně uvedla farmaceutka Radka Procházková, „adekvátní náhrada se stejnou účinnou látkou není dostupná“, cituje její vyjádření web PrahaIN.
Prodej na internetu se může lidem vymstít
Mnozí Češi řeší nedostatek klíčových léčiv poptávkami na internetu a sociálních sítích. Například zmíněný Endiaron lze takto pořídit za nehorázných 800 korun, píše web iDnes. To je přitom čtyřnásobek jeho obvyklé ceny, neboť za běžných okolností stojí krabička tohoto léku zhruba 200 korun. Evidentně se tak mnozí snaží na nedostatkovém zboží pěkně vydělat a neváhají k tomu využít ani zoufalství lidí, kteří jsou často pro získání léčiv odhodlaní udělat cokoliv. Láká je totiž představa, že za lék dostanou pohádkovou sumu.
Ne vždy se ale tento pokus o snadné obohacení vyplatí. Jak totiž pro web Novinky uvedl šéf České lékárenské komory Aleš Krebs „prodej léků mimo oficiální distribuci je nelegální a hrozí za něj pokuty“. Kromě toho pak lidé, kteří si léky na internetu koupí, riskují své zdraví. To potvrzuje web Lidovky, který píše, že tyto léky mohou být „padělané, špatně skladované nebo s prošlou expirační dobou“.