Máte hypotéku? Stát se rozhodl, že si připlatíte až desítky tisíc korun

Hypotéky jsou v dnešní době pro řadu Čechů finančně téměř nedostupné. Nyní se navíc chystá další podmínka, kvůli které si mnozí lidé s hypotékou připlatí.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Pro spoustu lidí je hypotéka jediným způsobem, jak si pořídit vlastní bydlení. V poslední době se však tento finanční nástroj stává pro značnou část běžných Čechů v podstatě nedostupným. Již na začátku roku Události247 psaly o tom, že například získání hypotéky v Praze je takřka nemožné. Nyní se navíc ukázalo, že mnozí lidé, kteří mají hypotéku si připlatí až desítky tisíc korun navíc.

Pokud máte hypotéku, dejte si pozor na tuto věc

V poslední době se řada Čechů rozhodla ukončit své hypoteční závazky dříve, než bylo původně domluveno s finančními institucemi. Podle ankety webu Novinky tak v minulosti učinilo téměř 43 procent z nich a dalších 38 procent lidí o stejném kroku uvažuje. To se ale v budoucnu nemusí vyplatit. Stát totiž rozhodl, že ti, kdo své dluhy splatí dříve, budou muset zaplatit nemalý poplatek.

iZdroj fotografie: Vatamulisák / Creative Commons / CC-BY-SA
Pro mnoho běžných Čechů je dnes hypotéka finančně téměř nedostupná

V návrhu, který musí ještě projít procesem schvalování je novinka, která jistě většinu Čechů nepotěší. Pokud by totiž zákazník chtěl ukončit svůj hypoteční úvěr během období s fixním úrokem, mohl by v určitých situacích zaplatit až 2 procenta z částky, kterou splatí předčasně, píše web Novinky. To by v přepočtu mohlo být klidně i několik tisíc až desítek tisíc korun, což skutečně není malá částka.

Existují však výjimky, kterých by se tato změna týkat neměla. Jak píše web Měšec, už nyní je předčasné splacení závazků zcela zdarma v případě, že se lidé ocitnou v náročné životní situaci jako je třeba úmrtí jednoho z manželů. Stejně tak mohou bezplatně hypotéku splatit ve chvíli vypršení fixace. Nově by pak přibyly také další výjimky, a sice rozvod anebo prodej nemovitosti zatížené hypotékou.

Hypotéky by mohly zlevnit

Důvodem chystané změny je mimo jiné snaha zabránit praktikám, kdy lidé v minulosti často kvůli nižším úrokům měnili poskytovatele hypotéky. Když dnes předčasně splatíte hypotéku, nebo odejdete k jiné bance, žádná velká pokuta vám nehrozí,“ píše web Seznam Zprávy. Dosud se totiž za tento krok platil pouze administrativní poplatek bance, který dosahoval maximálně 1 tisíc korun. A právě novou podmínkou by se předčasné splácení mělo výrazně znevýhodnit.

Ač se to však na první pohled nezdá, návrh může přinést také jedno pozitivum. Jak totiž pro web Seznam Zprávy řekl bankéř Tomáš Spurný, snížení rizika, že klienti budou bankám odcházet by mohlo hypotéky zlevnit. „Úrokové sazby mají potenciál se snížit o 50–75 bazických bodů. To znamená, že když dnes platíte na nové hypotéce 5,65 procenta, budete platit zhruba pět procent,“ uvedl.

Máte na svou nemovitost hypotéku? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články