Pozor: Máte na autě tuto SPZ? Policie vám za to bez diskuzí napaří pokutu 10 000 Kč a na 1 rok skončíte bez řidičáku

Řidičům hrozí pokuty či další tresty za celou řadu přestupků. Věděli jste ale, že některé souvisí se státní poznávací značkou?

i Zdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Státní poznávací značku, známou pod zkratkou SPZ má povinně na autě každý řidič. Pokud by na autě chyběla, čekají motoristy pěkné problémy. Jak upozorňuje web Deník, za chybějící SPZ hrozí pokuta až 10 tisíc korun a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Nejen chybějící značka je ale problém. Zjistěte, v jakých dalších případech vám policie v souvislosti s poznávací značkou může napařit mastnou pokutu.

Přelepení SPZ přijde řidiče draho

Mnozí čeští řidiči se svými vozy snaží vyjadřovat své názory. Zatímco někteří si lepí na kapotu či skla různé nálepky nebo si na auto umisťují vlaječky, jiní svůj postoj vyjadřují sofistikovaněji. Jak píše web Autosalon, někteří lidé vyjadřují nesouhlas s Evropskou unií tím, že si znak EU na SPZ přelepí, například samolepkou s českým lvem. Ne všichni ale nejspíš ví, jak velký problém to může být.

Tato forma protestu je totiž v přímém rozporu s pravidly silničního provozu. Jak dále uvádí server Autosalon, řidiče může tento rozmar stát až 10 tisíc korun na pokutě či rok zákazu řízení. Nejedná se přitom jen o tento konkrétní popsaný případ s přelepením symbolu EU. „V zákoně je stanoveno, že na tabulku s registrační značkou ani do její těsné blízkosti se nesmí umisťovat žádné předměty, nápisy nebo vyobrazení, které by narušilo její čitelnost nebo rozlišovací schopnost,“ cituje web Autosalon mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelku

Pokutu lze dostat v jiných případech

Poznávací značka by zkrátka měla být za všech okolností čitelná a jasně rozpoznatelná. Kromě přelepení SPZ tak mohou policisté trestat třeba i to, když je značka špinavá anebo překrytá sněhem či ledem, jak již dříve upozornily Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
SPZ by neměla být překryta ani sněhem či špínou

A roli u trestání tohoto přestupku nehraje ani to, zda s autem jedete či vůz stojí. Jedná se například o případy, kdy řidiči na parkovišti nezaplatí parkovné a pokutě se snaží vyhnout tím, že SPZ překryjí hadrem, prknem nebo třeba listem. Slibují si od toho, že je projíždějící monitorovací vozidlo nenasnímá a oni tedy nebudou muset platit sankci. Jak ale informuje web Finance, i zde se jedná o přestupek. A kromě toho riskují řidiči také to, že jim na autě přistane botička anebo ho policisté rovnou nechají odtáhnout.

Věděli jste, že popsané případy jsou přestupky? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články