Máte na autě tuto SPZ? Čeká vás brutální pokuta 10 000 Kč a zákaz řízení na 1 rok. Policie je nelítostná

Státní poznávací značky mají na autech řadu významů a důvodů. Zjistěte, v jakých případech kvůli nim můžete dostat pokutu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Zimní období s sebou pro řidiče přináší mnoho komplikací. Jak již dříve psaly Události247, pokuta řidičům hrozí například v případech, kdy budou zahřívat motor tím, že ho nechají běžet na volnoběh. To ale není to jediné. Život může motoristům prodražit také sníh a námraza. A to hned z několika důvodů. Zjistěte, v jakých případech tato ledová pokrývka na skle či SPZ vadí. Policie je mnohdy nelítostná.

Sklo i SPZ musí zůstat čisté

Události247 nedávno informovaly o tom, že podle zákona nesmí být na autě nečistoty, sníh či námraza, jež by zabraňovaly ve výhledu řidiče. Toto pravidlo mnozí jistě znají a bezesporu jim připadá logické. Je ostatně i v zájmu jednotlivých motoristů, aby měli výhled z vozu co nejlepší a mohli tak řídit co nejbezpečněji. Už méně však někteří rozumí tomu, proč hrozí pokuta za to, že jim sníh či led překrývá SPZ.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nečitelná SPZ, ať už z jakéhokoli důvodu může řidiče přijít pěkně draho

Podle serveru Autosalon hrozí za SPZ, která je překrytá sněhem či je z jiného důvodu nečitelná brutální pokuta 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. „Zákon hovoří jasně, vozidlo musí být očištěno a to včetně registrační značky. Výmluva typu „zapadalo mi to během jízdy“ je samozřejmě častá a nelze ji akceptovat,“ cituje web Autosalon mluvčího policejního prezídia Ondřeje Moravčíka.

Jak je to se značkami?

Stejně tak jako sníh překryje SPZ, schová i dopravní značky. Pokud by si však někteří řidiči mysleli, že když je značka nečitelná, nemusí ji respektovat, pak jsou na omylu. Jak upozorňuje web Autosalon, zasněžená značka rozhodně není propustkou k dopravním přestupkům. I v těchto situacích hrozí za porušení pravidel pokuty.

V zimě 2023/24 hrozí řidičům pokuta, o které pravděpodobně nikdy neslyšeli. Policii dochází trpělivost

To stejné pak platí v případě, že sníh zneviditelní například přechod pro chodce nebo nepřerušovanou čáru na silnici. Pokud je zasněžená plná prostřední čára, a i značka zákazu předjíždění, měl by se řidič chovat tak, jako kdyby o zákazu věděl. Zjednodušeně řečeno, nejsou-li značky vidět a je tedy tak špatná sjízdnost, nepředjíždím, dodržují standardní maximální povolenou rychlost a jedu ohleduplně,“ dodává web Autosalon.

Věděli jste o zmíněném pravidle, které zakazuje mít zasněženou SPZ? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články