Máte tohle na svých domovních dveřích? Brzy vás vykradou

Vykradení bytu je noční můra asi každého Čecha. Pokud ale víte, jakých věcí si všímat, lze tomu v některých případech předejít.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zloději a vykrádači bytů využívají spoustu triků, jak se ke své kořisti dostat. Jak nedávno psaly Události247, k vloupání se do cizí domácnosti jim mnohdy stačí jen obyčejné vidličky. Není se proto čemu divit, že čím dál více lidí si pořizuje bezpečnostní dveře a zámky, aby zlodějům jejich záměr co nejvíce ztížili. Odhalit jejich úmysly a krádeži předejít lze přitom v některých případech poměrně snadno. Pokud na svých domovních dveřích máte jednu věc, můžete si vsadit na to, že vás dost možná brzy vykradou.

Zloději si byty značí obrázky na dveřích

Na první pohled to jsou zdánlivě bezvýznamné symboly, které nezasvěceným mnoho neřeknou. Pro zloděje však představují šikovný nástroj, jak mezi sebou nepozorovaně komunikovat a předávat si informace. Může se jednat o nasprejované nebo vyryté znaky na zdech, dveřích nebo třeba i na plotě.

Ptáte se, k čemu jim tyto značky asi tak jsou? Lupiči si s jejich pomocí vytipovávají vhodné domy a byty k vykradení. Sobě či svým kolegům pak těmito kódy sdělují například zda vlastníme nějaké hodnotné předměty, jestli máte psa, kdy obvykle nebýváte doma nebo zda jsou v domě ženy a děti.

Jak vykradení předejít?

Kromě zmíněného instalování bezpečnostních zámků na dveřích se vyplatí také zvážit pořízení kamerového systému nebo alarmu. Kromě toho je pak dobré dodržet několik základních pravidel. Asi nikoho nepřekvapí rada nezveřejňovat informaci o tom, že jste odjeli či na jak dlouho. A to jak na sociálních sítích, tak třeba na vzkazech na dveřích.

Zloději mají nový trik, jak se dostat lidem do bytů: Stačí jim k tomu vidlička

Stejně tak se doporučuje nikde se příliš nechlubit tím, jaké cenné věci doma máte. Pomoci odradit nezvané hosty může i hezky udržovaná zahrada či posekaný trávník, jež signalizují, že dům někdo obývá. „Nezapomínejte na dobré osvětlení před objektem. Díky lepší viditelnosti mohou tak i vaši sousedé snáze kontrolovat, zda je vše v pořádku,“ dodává Policie ČR.

Zdroj: TN, Policie ČR

Všimli jste si někdy těchto symbolů? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články