Pozor: Máte účet na Facebooku? Stačí, že vám tam jednou přijde tahle zpráva a během chvíle přijdete o všechny své peníze

Možná to některé lidi překvapí, ale podvodníci se ve velkém pohybují i na Facebooku. Odhalit je mnohdy není vůbec snadné.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Metodám, jež podvodníci využívají k okradení lidí na internetu, se meze nekladou. Kromě osvědčených kanálů jako jsou SMS zprávy či e-maily mnozí rovněž útočí skrze zprávy na Facebooku. Používají k tomu účty dalších lidí, do kterých se nabourají, takže je mnohdy velmi obtížné podvod odhalit.

Při komunikaci na Facebooku se vyplatí obezřetnost

Podvodníci jsou skutečně rafinovaní. Nejprve zneužijí profil některého z vašich přátel na Facebooku a z něj vám pak pošlou zprávu. Na první pohled by tak mnohé ani nenapadlo si myslet, že je zde něco v nepořádku, protože jim jednoduše píše jejich známý. Při bližším zkoumání zde však je několik varovných signálů, na které je dobré dát si pozor.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Na Facebooku a jiných sociálních sítí tráví mnozí lidé i hodiny denně

Zásadní je formulace zpráv, které podvodníci prostřednictvím odcizených profilů posílají. Texty jsou napsány tak, aby vyvolaly okamžitou reakci. Příkladem je otázka „Ahoj, rychle se podívej, jestli na tom videu jsi ty?“, píše web Chip. Tento způsob láká oběti k tomu, aby klikly na přiložený odkaz.

A co se pod odkazem skrývá? Kromě toho, že si kliknutím můžete do svého počítače stáhnout škodlivý software, zde hrozí i riziko odcizení osobních údajů. Po kliknutí na odkaz se totiž člověk ocitne na falešném webu. Může zde být například přihlašovací stránka na Facebooku nebo dokonce platební brána. Všechny vyplněné údaje pak míří přímo k podvodníkům. Stačí tak, abyste jednou dostali takovouto podvodnou zprávu a nechali se zlákat odkazem, případně zde vyplnili své platební údaje, a během chvíle přijdete o všechny své peníze.

Kdo vše je podvodem ohrožen?

Na podvod aktuálně upozornila slovenská facebooková stránka Hoaxy a podvody. Tento typ podvodu však rozhodně není omezen pouze na Slovensko. Podobné případy se v minulosti objevily i v České republice. Například na začátku loňského roku o věci informoval server Mobilmania. Je tak velmi pravděpodobné, že se podvodníci pokusí o jejich opakování.

Na tenhle odkaz na Facebooku v životě neklikejte, mrknutím oka přijdete o všechny vaše peníze

Zároveň, zdaleka se nejedná o jediný typ podvodu, na který je třeba si na Facebooku dávat pozor. Událosit247 například v minulosti informovaly o podvodných odkazech vedoucích na falešný web řetězce Action. A nejedno nebezpečí číhá také na inzerentním portále Facebooku Marketplace. Zde se podvodníci s oblibou vydávají za kupující a nejrůznějšími technikami se od prodejců snaží získat údaje k jejich platební kartě.

Setkali jste se někdy na Facebooku či Marketplace s nějakým typem podvodu? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články