Na tenhle odkaz na Facebooku v životě neklikejte, mrknutím oka přijdete o všechny vaše peníze

Uživatelé internetu by měli být obezřetní. Snadno se jim totiž může stát, že naletí podvodníkům a přijdou tak o své úspory.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Podvodníků na internetu pořád přibývá. Neustále se také mění jejich taktiky a metody, jak z lidí lákají peníze či jejich osobní údaje. Nedávno například Události247 upozorňovaly na podvody s falešnými zájezdy, které se objevovaly na sociálních sítích. Právě tam je přitom rizik, jak mrknutím oka přijít o všechny peníze, daleko víc.

Místo nákupu přijde člověk o své úspory

Mnozí podvodníci se zaměřují na platformu Facebooku známou jako Marketplace. Ta slouží k tomu, že zde lidé prodávají své nevyužívané věci. Platforma je snadno dostupná, uživatelsky přívětivá, a navíc je zdarma, takže si ji rychle oblíbilo mnoho Čechů. Kromě toho nabízí také možnost prohlížet si profily prodejců a kupujících, což vytváří pocit jistoty a bezpečí. Lidé by se však tímto dojmem neměli nechat oklamat. Za falešnou jistotou totiž mohou být skryty sofistikované podvody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci na své oběti často útočí přes sociální sítě

Podvodníci se často vydávají za kupující. Zdánlivý zájem o zboží je však pouze zástěrkou k získání citlivých nebo platebních údajů. Klíčovým momentem je obvykle požadavek na platbu přes službu dopravní společnosti nebo na zaplacení dodatečného pojištění. Jedná se však pouze o fiktivní služby, jejichž cílem je člověka okrást.

Podvodník pošle prodejci odkaz na stránku, která vypadá jako web přepravní společnosti. Následně nic netušící člověk vyplní formuláře pro registraci platební karty a zadá adresu, čímž podvodník získává přístup k jeho bankovním údajům. Lidé by tedy na tyto odkazy na Facebooku rozhodně v životě neměli klikat. Může je to totiž stát veškeré úspory.

Podlehnout podvodníkům je snadné

Dokazuje to nedávný případ ženy, která na Marketplace inzerovala psací stůl. „O koupi projevil zájem kupující vystupující pod jménem Robert Phillips. Ten poškozené zaslal odkaz na webové stránky přepravní společnosti DPD, kde následně žena vyplnila údaje ke svému spořícímu účtu a k platební kartě, čímž mu umožnila přístup do internetového bankovnictví. Z účtu jí pak odcizil 36.700 korun,“ uvádí web Policie ČR.

Na sociálních sítích se vyskytují podvody s falešnými zájezdy. Na místě dovolené skončí lidé s nezaplaceným hotelem a bez zpáteční letenky

Existují však indicie, podle kterých lze podvodníky odhalit. Často se vyznačují tím, že jejich texty mají špatnou gramatiku a stylistiku. Důvodem bývá fakt, že využívají automatický překladač, který samozřejmě není dokonalý. Pokud tedy lidé mají podezření, že se jedná o podvod, měli by odkaz ignorovat či smazat, případně uživatele rovnou zablokovat.

Zdroj: dTest, Policie ČR

Narazili jste na Marketplace někdy na podvodníky? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články