Máte účet u jedné z těchto bank? Pokud vám přijde tato SMS zpráva, během několika chvil přijdete o všechny své peníze

Množství podvodů útočících na klienty bank se neustále zvyšuje. Buďte obezřetní, ať podvodníkům také nenaletíte.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Útoky na klienty bankovních institucí jsou čím dál častější. Jak ostatně psaly Události247, jen v březnu zablokovalo sdružení CZ.NIC 6 webových stránek zaměřených na klienty bank. Dejte si na to pozor, neboť je zde velká pravděpodobnost, že u některé z nich máte svůj účet i vy.

Kyberútoky jsou na vzestupu

Jak píše web iDnes, jen za loňský rok čelilo útokům kyberzločinců téměř 70 tisíc klientů českých bank. Metod, které k okradení nic netušících Čechů využívají je přitom spousta. Asi nejčastějším způsobem je takzvaný phishing. Jde o typ podvodu „při kterém se podvodník snaží z klienta banky vymámit na dálku přístupové údaje k internetovému bankovnictví, případně údaje a zabezpečovací kód k platební kartě“, vysvětluje web Peníze.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Údaje z platební karty by lidé neměli nikomu sdělovat

Podoby, které phishing může mít jsou různé. Zločinci s oblibou útočí skrze telefonické hovory, e-maily anebo také SMS zprávy. Často pak stačí kliknout na jeden odkaz a zadat na falešný web své osobní údaje, a podvodníci mají vyhráno. Podívejme se nyní, na které banky v poslední době útočili. Možná, že u některé z nich máte účet i vy.

Vykrást bankovní účet mohu i vám

Obezřetní by měli být klienti všech bank. Útoky se totiž evidentně nevyhýbají žádné z nich. Nedávno se například terčem podvodných praktik stala Česká spořitelna. Jejím klientům podvodníci posílali SMS zprávy, jež se týkaly aplikace mobilního bankovnictví George. Před novým typem podvodu, takzvaným quishingem varovala nedávno i Komerční banka. Jedná se o případy, kdy lidem v SMS zprávách či e-mailech podvodníci neposílají falešné odkazy, ale QR kódy.

A na konci března varovala před útoky i banka ČSOB. Konkrétně upozornila na nový typ podvodu, který zločinci využívají. A jak probíhá? Nejprve lidem podvodníci zašlou zprávu a odkazem vyzývajícím k aktualizaci bankovní aplikace. Kliknutím na uvedený odkaz si ale nevědomky stáhnete falešnou aplikaci. „Tato aktivita slouží jako impulz pro podvodníky k tomu, aby vás telefonicky kontaktovali a pod záminkou napadení vašeho účtu vás přiměli ke stažení další podvodné aplikace. A také k získání PINu k vaší kartě,“ píše banka ČSOB.

Poté vás už jen požádají, abyste přiložili telefon k vaší platební kartě. Díky vestavěné NFC technologii telefon snadno načte informace z karty, jež odešle útočníkovi. A ten už jen zajde k bankomatu a váš účet vybere. Stačí tak několik minut a vy můžete kvůli jediné SMS zprávě přijít o všechny své peníze.

Slyšeli už jste o takzvaném quishingu? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články