Všichni, kdo mají bankovní účet musí ihned zpozornět. Spoustě Čechů letos hrozí, že přijdou o všechny své peníze

Množství kyberútoků v Česku nadále narůstá. Na pozoru by se měli mít zejména majitelé bankovních účtů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podvody na internetu jsou v Česku čím dál častější. V poslední době jsou pak oblíbeným cílem kyberzločinců klienti bankovních institucí. Často na ně útočí skrze e-maily či SMS zprávy obsahující odkaz na falešný web vydávající se za stránky dané banky. Cílem je přimět lidi, aby sem zadali své přihlašovací údaje. Následně se podvodníci vloupají na jejich bankovní účet a oberou je o jejich peníze.

Vybrat bankovní účet mohou i vám

Události247 v minulosti psaly například o útocích na klienty banky Moneta Money Bank nebo ČSOB. To je však podle všeho pouze špička ledovce. Jak píše web Novinky, jen během března bylo zablokováno 6 webových stránek zaměřených na klientelu bankovních institucí, které byly identifikovány jako podvodné. Nejčerstvější nález se týkal webu tvářícího se jako stránka Fio banky.

Máte účet u známé české banky? Zpozorněte, jediné kliknutí vás připraví o všechny peníze na bankovním účtu. Je to vážné

Falešné stránky zablokovali odborníci z CZ.NIC, jež sdružuje domény s koncovkou cz. Je však dost pravděpodobné, že na internetu existují i další podvodné stránky pod jinými doménami. Zvýšená opatrnost je proto na místě. Pokud na nějaký podezřelý web či odkaz narazíte, důkladně si ověřte, zda se skutečně jedná o oficiální stránky banky. Jinak se i vám může stát, že vám zloději kompletně vyberou bankovní účet a vám nezbyde ani koruna.

Kyberkriminalita je v Česku velký problém

Na trend rostoucího množství podvodů na internetu upozorňuje i Policie ČR. V loňském roce například množství kyberútoků tvořilo téměř 11 procent všech kriminálních případů, píše policie na svém webu. Každý rok pak toto číslo stoupá zhruba o půl procenta. Dejte si na to tedy dobrý pozor, ať účet nevyberou i vám.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Situace, že podvodníci vykradou bankovní účet se může stát komukoliv

A co patří mezi ty nejčastější podoby útoků? Například takzvaný phishing, který „probíhá skrze e-mailovou komunikaci, sociální sítě a placenou inzerci na webových stránkách. Speciální variantou je phishing v podobě podvodných telefonátů a SMS zpráv,“ uvádí web Policie ČR. „V současnosti zaznamenáváme nárůst případů s velmi nebezpečným modem operandi, a to kombinací podvodné SMS zprávy a podvodného telefonátu,“ dodává.

Setkali jste se někdy s takovými podvody? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články