Máte účet u nejznámější banky v Česku? Už 26. ledna vám napaří astronomické poplatky. Připravte se, jdou z nás vyždímat peníze

O tom, že se banky v Česku snaží své klienty motivovat k tomu, aby své záležitosti řešili spíše elektroniky, vás informujeme pravidelně.

i Zdroj fotografie: Česká spořitelna
                   

Velké bankovní instituce, které působí v České republice, se totiž v poslední době rozhodly, že budou šetřit nejen pracovní síly, ale také životní prostředí, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Pro klienty, kteří se online platbám raději vyhýbají, začaly proto banky zavádět nemalé poplatky za to, že si přijdou své záležitosti vyřídit přímo na pobočku.

Poplatky zvedají všechny banky

Revoluční novinkou je to, že Komerční banka od ledna 2024 zrušila možnost zadávání platebních příkazů na papíře, ovšem až na výjimky. Na pobočce už nepřijme formuláře tuzemských příkazů k úhradě, trvalých příkazů a povolení inkasa včetně SIPO. Skončí také možnost vhodit je do samoobslužných boxů. Nadále však mohou klienti zadávat papírové příkazy k SEPA a zahraničním platbám včetně trvalých příkazů.

Klienti známé české banky zuří: Od 1. října nám napaří nesmyslné poplatky, to snad nemyslí vážně

Psali jsme také o tom, že nový ceník platí od října pro klienty Moneta Money Bank. Změna poplatků se týká zadávání plateb na pobočkách, výběrů hotovosti na pokladnách nebo vybraných operací na bankomatech. Pokud jsou však klienti uživateli Smart Banky, Internet Banky nebo využívají bankomaty přímo od Monety, měli by se novým poplatkům vyhnout. Také v UniCredit bank si klienti připlatí za ověřovací a informační SMS, papírové výpisy, platební příkazy v bance nebo některé výběry z bankomatů a zahraniční transakce.

Online to máte zdarma, říká banka

Také Čeká spořitelna, která je největší a nejstarší bankou v Česku, chce motivovat své klienty k využívání digitálních a bezhotovostních služeb. Od 26. ledna proto zdraží potvrzovací SMS, servisní služby na pobočkách nebo papírové výpisy, jak upozornil web Peníze. Hlavním cílem těchto změn je motivovat klienty k většímu využívání digitálních a bezhotovostních služeb. Zaslání potvrzovací SMS pro přihlášení do systému George nebo ověřování jednotlivých plateb zdraží od 26. ledna o korunu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří klienty České spořitelny si už brzy připlatí na poplatcích

Poplatek za každý SMS kód je 2,50 Kč, nově to bude 3,50 Kč. Tyto poplatky se ovšem netýkají klientů, kterým je více než 70 let. Podobně jako další banky, také spořitelna opět zvýší poplatky za papírové příkazy na pobočkách. Cenu „servisních úkonů s bankéřem“ od 26. ledna sjednotí na 125 korun. Pro seniory od 70 let věku zůstane zdarma. Papírový výpis z účtu zdraží na 70 korun. „Mám z plateb na internetu strach. Takže mi nezbývá, než to prostě zaplatit, nebo účet po těch letech zrušit,“ řekla Událostem247 paní Pavlína z Brna.

Dotknou se vás výše zmíněné poplatky? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články