Máte v peněžence tuhle nenápadnou českou bankovku? Honem se podívejte, dostanete za ní přes 400 000 Kč

O tom, že můžeme mít doma doslova poklady, o kterých ani nevíme, vás na Událostech247 informujeme poměrně často.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Může se jednat buď o starý nábytek, porcelán, nebo třeba mince a bankovky. K jedné takové bankovce patří například i stokoruna, která byla vydána k 100. výročí vzniku Československa, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Hodnota této stokoruny vzrostla natolik, že se už v minulosti dala prodat za zhruba 30 tisíc korun. Nyní je její cena daleko vyšší. 

Jak vzácnou bankovku poznat?

Ne vždycky platí, že i bankovka, která je aktuálně v oběhu, má hodnotu, kterou uvádí číslice na ní vytištěná. Jak píše web ČT24, některé kusy si sběratelé cení až na statisíce korun. Na velké peníze se může těšit například ten, kdo ve své peněžence najde dvousetkorunovou bankovku z roku 1993 série A, takzvanou „zairovku“, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Rozpoznávací znamení je v tomto případě velmi jednoduché.

Bohatství ve vaší peněžence: Ihned se do ní podívejte. Najdete tam tuhle vzácnou stokorunu a do konce života už nebudete muset pracovat

Na ochranném stříbrném proužku klasického nápisu Kč je vyraženo „Republique du Zaire“. Tento unikát přitom vzniknul kvůli chybě německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun, v roce 2022 dokonce za 750 tisíc korun. Vysoká cena je daná i tím, že není zcela jasné, kolik takových kusů se dostalo do oběhu. 

Jedná se spíše o náhodu

Pokud máte to štěstí a tuto vzácnou bankovku ve své peněžence objevíte, měli byste vyhledat odborníka. Na internetu se dají dohledat numismatické poradny a soudní znalci, kteří potvrdí hodnotu. Zmíněných zairovek se mezi obyvateli Česka může pohybovat až sto kusů. Jak psal web Deník, vzhledem k tomu, že Česká národní banka stahovala z oběhu staré bankovky s úzkým proužkem, šance na nalezení zairovky je velmi malá. Můžete mít ovšem štěstí a jednoho dne se k vám dostane.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Vzácných dvousetkorunových bankovek je v oběhu v řádu desítek kusů

V oběhu nejsou jen unikátní bankovky, ale také mince, jak Události247 informovaly. Sběratelé jsou například ochotni za vzácnou desetikorunu z roku 1993 zaplatit až stovky tisíc korun. Její odlišnost spočívá v uvedení Kč malými písmeny a také v tom, že jich bylo vydáno jen zhruba tisíc kusů. „Když informace o vzácné desetikoruně vyšla, asi půl roku jsme celá rodina kontrolovali každou takovou minci. Štěstí jsme ale neměli,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Přerova.

Našli jste někdy vzácnou minci, či bankovku? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a zážitky dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články