Máte v peněžence tyhle bankovky? Nemůžete s nimi platit, nikde vám je nevezmou

Představte si, že jdete na nákup a u pokladny vám řeknou, že platíte bankovkami, kterým už skončila platnost.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Určitě je dobré se jednou za čas podívat do peněženky a zkontrolovat si její obsah. Může se totiž stát, že v ní najdete bankovky, které už od poloviny minulého roku neplatí. Upozornil na to web Novinky. V oběhu takových bankovek stále kolují desítky milionů kusů. Při placení je od vás už nemusí žádný obchodník přijmout.

Na výměnu máte ještě necelý rok

V červnu 2022 skončila platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Až do 30. června 2024 je možné tyto neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí, které provádějí pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Banka o tom informuje na svém webu. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, ovšem po neomezenou dobu.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Bankovky můžete hravě vyměnit, o své peníze byste přijít rozhodně neměli

Česká národní banka se obměnou bankovek snaží neustále zvyšovat jejich ochranu proti padělání. Stokorunu starého typu lidé od novější varianty poznají i pouhým okem, stačí se zaměřit na lesklý proužek. „Je výrazně užší a nemění se s naklopením jeho barevnost oproti novým vzorům,“ vysvětlil pro web CNN Prima News ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel České národní banky Jan Mayer.

Nejvíce neplatných bankovek je v hodnotě 100 a 200 korun

Dalším ze způsobů, jak je možné se starší stokoruny zbavit, je vložit ji do bankomatu, který umožňuje i vklady. „Bude samozřejmě záležet na nastavení jednotlivých bank. Každopádně bankomaty nebudou moci pustit bankovky staršího vzoru do oběhu,“ dodal Mayer. Neplatnou stovku mohou lidé rozměnit také třeba v měničce mincí, například v automyčkách. „Platím skoro všude kartou, peníze u sebe moc nenosím a ani jsem nevěděl, že už některé bankovky neplatí,“ řekl Událostem247 Jan Koloušek z Litomyšle.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Neplatné bankovky jsou i nadále v oběhu

Neplatných bankovek koluje v současnosti mezi občany přes 46 milionů kusů v hodnotě více než patnácti miliard korun. „Nejčastěji se mezi nimi vyskytují bankovky v nominální hodnotě 100 a 200 Kč. Tento počet je ovšem zkreslený i tím, že si je turisté často odvážejí do zahraničí,“ uvedla mluvčí České národní banky Denisa Všetečková a dodala, že ČNB počítá s tím, že část peněz se jí zpátky už nevrátí, píší Novinky.

Máte v peněžence zmíněné ročníky bankovek? Dejte nám to vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články