Máte v peněžence tyhle mince? Od normálních je nepoznáte, jsou ale falešné. Neplaťte s nimi, jinak si na vás policie tvrdě došlápne

I když dnes většina lidí u sebe hotovost moc nenosí a raději platí kartou, je potřeba se mít na pozoru.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

K padělání peněz mohou lidi vést různé důvody. Například dopřát si lepší život a luxus, nebo třeba i snaha o splacení dluhů, na které prostě nemají finanční prostředky. Neuvědomují si však, že při odhalení jim hrozí velké tresty, protože padělání peněz je podle policie trestným činem, kvůli kterému mohou strávit několik let ve vězení.

Pozor na dvacetikoruny

Falešných peněz v Česku přibývá. Česká národní banka zadržela za letošní rok oproti loňsku více než dvojnásobek padělaných bankovek a mincí. Bankovek bylo 1767 a mincí 1189, informuje web Echo24 s tím, že oproti minulým letům tento rok výrazně přibylo falešných mincí. Pražská policie řeší od minulého roku případ většího množství padělaných dvacetikorun, které jsou od těch standardních téměř k nerozeznání. Mají ale zvýšený okraj, který zasahuje do reliéfu svatého Václava.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Některé české mince v oběhu jsou falešné

Podrobný popis platné i padělané dvacetikoruny najdete na stránkách České národní banky. Výrobní hodnota takové padělané mince se těžko odhaduje. Důvodů, proč se zatím padělatelé nesoustředili na vyrábění falešných mincí, je několik. „Kombinace nízké nominální hodnoty a samozřejmě vyšší výrobní ceny,“ vysvětlil pro web TN ředitel peněžního oběhu ČNB Jan Mayer, proč padělatelé produkují spíše bankovky.

Muž chtěl s padělky zaplatit vysoké dluhy

Kromě českých korun zachytila centrální banka také 255 padělaných eurových bankovek, 221 padělaných dolarových bankovek a 143 padělaných eurových mincí. V Česku bylo ke konci roku 2022 v oběhu 2,79 miliardy bankovek a mincí. Meziročně se jejich počet snížil o 2,2 procenta, když ubylo bankovek, a naopak mírně přibylo mincí, píše Echo24. Hodnota peněz v oběhu byla zhruba 706 miliard korun. Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Za padělání peněz v Česku hrozí několikaletý pobyt za mřížemi

V případě organizované skupiny nebo značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý. Vrchní soud v Olomouci letos například potvrdil souhrnný devítiletý trest vězení za padělání eurobankovek a další podvody. Padělatel vytiskl v roce 2020 4781 kopií bankovek, které tehdy odpovídaly téměř 41 milionům korun. Padělky se pokusil splatit svůj dluh, píše web ČT24. „Já jsem se s tím naštěstí ještě nesetkala, ani by mě asi nenapadlo si peníze kontrolovat, ovšem u větších bankovek to asi dělají většinou pokladní,“ řekl Událostem247 Marek Oulehla z Příbrami. 

Narazili jste někdy na padělanou minci, případně bankovku? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články