Máte v peněžence tyto bankovky? Dejte si pozor, v roce 2024 s nimi nemůžete platit v obchodech. Nikde vám je nevezmou

Bankovky ve své peněžence nosí většina lidí. Je však dobré si ověřit, zda některé z nich náhodou nejsou neplatné.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ačkoli čím dál více lidí v poslední době platí virtuálně, tedy kartou, chytrým telefonem či hodinkami, fyzické peníze jsou stále součástí našeho běžného života. Dejte si však pozor, aby se vám jednoho dne u pokladny nestala nemilá věc, kdy by vám prodavač řekl, že vaše bankovky jsou neplatné. Že se vám to nemůže stát? To si jen myslíte.

Padělané bankovky jsou stále realitou

Podvodníci tu s námi vždy byli, jsou a budou i nadále. A nemizí ani ti, kteří se snaží falšovat peníze. Web iDnes například loni informoval o muži, který tisknul na své domácí tiskárně bankovky, jimiž se pak snažil platit v obchodech. A na podzim se pro změnu objevila zpráva o tom, že policie řeší velký problém padělaných mincí, jak psal server Echo24.

Nejen padělky však mohou být důvodem, proč v obchodě se svými penězi nezaplatíte. Někdy totiž národní banky rozhodnou o změnách, které určité bankovky jednoduše zneplatní. Nedávno tato situace nastala i v Česku. Jak připomínají Události247, v červenci roku 2022 skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Poznat je lze jednoduše podle ochranného stříbrného proužku, který je na starých kusech výrazně užší.

Pokud tyto bankovky stále máte, nemusíte se ale bát, že byste o jejich hodnotu přišli. Do konce letošního července je můžete zdarma vyměnit na pobočce jakékoli banky. Poté bude výměna možná pouze na pobočkách České národní banky, uvádí web Peníze.

Pozor na poškozené kusy

Samozřejmostí pak je, že v obchodech nemusí přijmout bankovky, které jsou poškozené. Pozor by si na to měli dát mimo jiné i lidé, kteří jezdí nakupovat do Polska. Národní banka v Polsku totiž letos stanovila nová pravidla, která musí všechny bankovky v roce 2024 splňovat. Jinak se připravte, že vám je v obchodech nevezmou a nebudete jimi moci platit.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Peníze by neměly být nijak poničené.

Jak píše server Fakt, bankovky nesmí být natržené, přelepené, silně zašpiněné, obarvené či podepsané. Pokud však takové bankovky máte, ještě to nutně neznamená, že o jejich hodnotu přijdete. Ačkoli v obchodech je prodavači mohou odmítnout, zdarma by vám je měli vyměnit na kterékoli pobočce polské banky.

Stalo se vám někdy, že jste bankovku roztrhli či jinak znehodnotili? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články