Máte v peněžence tyto mince? Neopovažte se s nimi platit v obchodě, jedna z nich má hodnotu 187 000 Kč. Poznáte je snadno

Některé mince mohou mít skutečně nesmírně vysokou hodnotu. A to i přesto, že na první pohled byste to do nich dost možná ani neřekli.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V oblasti sběratelství platí, že čím starší předmět, tím je obvykle cennější. To se týká nejen starožitného nábytku či třeba známek, ale také mincí. Některé mince, které bývaly kdysi součástí každodenního života, se dnes transformují v cenné sběratelské předměty. Pokud tedy náhodou některou z nich máte v peněžence, rozhodně s ní v obchodě neplaťte. Může mít totiž neuvěřitelně vysokou hodnotu.

Polské mince jdou na dračku

Mnozí Češi jezdí do sousedního Polska za nákupy, jak již před časem psaly Události247. A logicky tak využívají i zdejší platidlo. Právě místní mince však mohou být zdrojem pořádného bohatství. Jedná se nicméně jen o vybrané kousky. Příkladem je 5 zlotých z loňského roku, o které psaly Události247.

Mince z roku 2023 má astronomickou hodnotu. Našli jste ji i ve vaší peněžence?

Nejedná se však jen tak o ledajakou minci. Ta, o které je řeč a která může mít hodnotu i několik tisíc korun se totiž vyznačuje několika odlišnostmi. Jak píše web Fakt, má na sobě výrobní vadu. Tu lze odhalit už na první pohled, konkrétně díky odlišnému umístění zlaté barvy.

Některé kousky mají ještě větší hodnotu

Příkladem je 10 grošů z doby Polské lidové republiky z roku 1973. Tato mince se nedávno prodala za neuvěřitelných 33 000 zlotých, jak uvádí polský web Interia Biznes. To je více než 187 tisíc korun, což je skutečně obrovská suma peněz. Podle webu se jedná o aktuálně nejžádanější polskou minci z tohoto období.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Některé mince či bankovky mohou mít obrovskou hodnotu

A vydělat mohou také majitelé další mince z doby Polské lidové republiky. Konkrétně jde o 20 zlotých z roku 1989. Jak uvádí server Fakt, tato mince se vydražila za 10 zlotých, což je v přepočtu na českou měnu více než 56 tisíc korun.

Našli jste někdy hodně starou minci? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články