Máte v práci tuhle smlouvu? Stát si na vás v roce 2024 pořádně došlápne. Vezmou vám peníze z výplaty, nic s tím neuděláte

Práce na dohody čekají od příštího roku podstatné změny. Dohodářům se však zřejmě nebudou líbit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Lidé, kteří vykonávají práci na dohodu, mají od letošního října nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci, včetně náhradního volna, jak jsme na Událostech247 už informovali. Pokud dohodář pracoval pro zaměstnavatele v předchozích dvanácti měsících aspoň 180 dní, může ho písemně požádat o přechod na klasickou zaměstnaneckou smlouvu. To jsou ty lepší změny.

Víc peněz, větší odvody

Dohody o provedení práce budou mít od roku 2024 úplně novou podobu. Některé změny začnou platit od 1. ledna, další pak od 1. července, upozornil web Měšec. Dosud byly dohody smluvním ujednáním, které většinou sloužilo pro přivýdělky a zaměstnavatel z nich nemusel odvádět zdravotní a sociální pojištění. Nově se však práce na dohodu přiblíží hlavnímu pracovnímu poměru s dopady na výši čisté odměny zaměstnance. Začnou také platit limity pro výši výdělků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dohodářům se od nového roku změní podmínky

Kdo je přesáhne, na toho se automaticky bude vztahovat povinnost odvodů na zdravotní a sociální pojištění a zaměstnavatel mu bude muset o tyto odvody snížit odměnu za práci. Původně měla tato novinka platit od 1. ledna 2024, ale nově je posunuta až od 1. července, dodává Měšec. Mzda začne podléhat nutnosti odvodů na sociální pojištění, když u jednoho zaměstnavatele příjem překročí 25 procent průměrné mzdy, nebo když u více zaměstnavatelů překročí 40 procent. Průměrné mzda bude 43 967 korun.

Ve zbytku Evropy dohody příliš nejedou

Sociální pojištění hradí 24,8 procent zaměstnavatel, z vaší mzdy půjde dalších 7,1 procenta. Zdravotní pojištění stojí zaměstnavatele 9 procent, z vaší mzdy by strhnul dalších 4,5 procenta, vysvětluje Měšec. Dohody o provedení práce využívají často také maminky na mateřské, které si tak chtějí přivydělat. „To už ani nemá cenu do té práce chodit. Vzhledem k času a dojíždění se mi to pak už opravdu nevyplatí,“ řekla Událostem247 paní Julie z Břeclavi, která za prací při mateřské dojíždí do Brna.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Někteří dohodáři v příštím roce přijdou o peníze

Nové je i to, že za odpracování každých 20 hodin vznikne zaměstnanci na dohodu právo na zhruba 1,5 hodiny dovolené. Výsledek se zaokrouhluje na celé hodiny nahoru. „Samotná práce na dohodu je v rámci Evropy spíše anomálií, se kterou se setkáváme jen v Česku a na Slovensku. Aktualizací legislativy tak reagujeme na shodu v Evropské unii, která požaduje dovolenou pro všechny pracovníky jako součást standardních pracovních podmínek,“ cituje web Peníze Adama Husseina z BDO Legal. 

Jakou máte v práci smlouvu? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články