I když jsme si minulý týden užívali téměř jarní teploty, a dokonce padaly i teplotní rekordy, zima ještě zdaleka neřekla poslední slovo.
Když je teprve začátek února, meteorologové už odhalili první výhled pro nadcházející jarní měsíce. Klimatické podmínky budou ovlivněny jevem La Niña a také rozdělením polárního víru, jak jsme psali již dříve. Podle odborných analýz by měly teploty v několika částech Evropy, především ve střední a severní oblasti, překračovat běžné hodnoty. Letošní jaro by tak mohlo být teplejší než obvykle.
Sníh má napadnout i v Aténách
Zatím si ale budeme ještě užívat pořádně zimy. Arktický vzduch do Evropy totiž podle expertů vtrhne s příchodem února a teploty opět srazí výrazně pod bod mrazu. Ve výšce od 1 500 metrů můžou dokonce klesnout až k -15 stupňům, jak upozornil web TN. Mrazivo bude také v České republice. Teploty tady mohou klesat až k -7 stupňům Celsia. Zima se podle webu Weather vrátí zejména do východní Evropy.
Ochlazení s sebou přinese také sněhové srážky. Sněžit může podle meteorologů dokonce i v Athénách a Istanbulu. Chladné počasí ovšem bude i v České republice. Nadprůměrně teplé dny podle meteorologů vystřídají teploty, které budou více odpovídat přelomu ledna a února. O víkendu se nejnižší noční teploty pohybovaly jen mezi -1 až -7 stupni. Přes den teploměr ukázal pouze 1 až 5 stupňů Celsia.
Počasí zkomplikovalo i inauguraci prezidenta
Pokud se vám tyto teploty zdají opravdu hodně nízké, buďte rádi, že nežijete v Americe. Meteorologové totiž uvedli, že v únoru předpokládají rozpad polárního víru. To přinese výrazné ochlazení zejména pro Spojené státy a Kanadu, jak upozornil web TN. Vliv na Evropu by však oproti tomu měl být výrazně mírnější, takže zase tak moc mrznout nebudeme. Tuhé mrazy zažila Severní Amerika už v polovině ledna.
Kvůli nim se musela přesunout inaugurace Donalda Trumpa do vnitřních prostor Kapitolu. Tentokrát by podle meteorologů teploty tak nízko klesnout neměly. Ochlazení ale přesto přijde. Většina předpovědí uvádí, že v prvním únorovém týdnu se nad severem a částí středních a východních Spojených států rozšíří studený vzduch, píše dále web. Evropu by polární vzduch zasáhnout neměl. Počasí by tak mělo na rozdíl od Ameriky zůstat výrazně mírnější.