Mince z roku 2023 má astronomickou hodnotu. Našli jste ji v peněžence? Určitě s ní nikde neplaťte, vyděláte na ní jmění

Stonásobné zhodnocení během 1 roku. Dosahuje ho tato raritní mince, která byla přitom vyrobena teprve loni.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Hodnotné sběratelské předměty bývají obvykle velmi staré. Podobné je to i u mincí či bankovek. Ostatně, jednou z nejcennějších československých mincí je pětihaléř z roku 1924. Existují ale i platidla, která jsou hodnotná nehledě na své stáří. Příkladem je tato mince z loňského roku.

Mince se stonásobným zhodnocením

Jedná se o polskou minci s nominální hodnotou 5 zlotých, tedy asi 25 českých korun. Podle odhadů přitom může být její reálná hodnota až stonásobně vyšší, tedy 500 zlotých. Důvod? Chyba v ražbě. A ne jedna. Mince jich má na sobě celou řadu.

Mince z roku 2023 má astronomickou hodnotu. Našli jste ji i ve vaší peněžence?

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Na první pohled obyčejné mince mohou být sběratelsky velmi ceněné

Jak již dříve informovaly Události247, jednou z těch nejviditelnějších změn je symbol kruhu s orlem na lícové straně mince. Obvykle je zlatý, v tomto případě tomu tak ale není. Naopak na druhé, rubové straně zase zlatá barva v některých částech přebývá. Navíc je mince také o něco lehčí, než by měla být. To vše z ní pak činí žádaný sběratelský artikl, na který mohou ve svých peněženkách narazit i někteří Češi, například pokud do sousedního Polska vyráží na nákupy.

Vzácné kusy jsou i v Česku

Že stáří není jediným kritériem sběratelské hodnoty dokládá i jedna čeká mince, která je stará 31 let. Jedná se o desetikorunu z roku 1993. Také v tomto případě za její výjimečností stojí chyba v ražbě. Jak píše web iDnes, zde se pro změnu jedná o odlišnost ve velikosti písmen kč – na vzácné minci jsou menším písmem, než by měla být. Další, už méně znatelný rozdíl je pak ve výši položení příčné čáry. Ta je na rozdíl od běžných mincí umístěna výše.

Desetikoruna se špatnou ražbou se před pár lety prodala za více než 600 000 korun. Mince jsou stále v oběhu

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Česká desetikoruna z roku 1993 je mezi sběrateli rovněž velmi žádaná

V tomto případě je pak zhodnocení ještě daleko vyšší než u zmíněné polské mince. Ještě v roce 2011 se desetikoruna dala koupit za 35 tisíc korun. Její hodnota pak ale rychle stoupala. Jak dále uvádí server iDnes, v roce 2020 se desetikoruna prodala za 176 tisíc korun. A o další rok později se pak cena této rarity vyšplhala už na 230 tisíc korun. Je tak evidentní, že kdo by tuto minci náhodou vlastnil, může si pomýšlet na slušné částky, které navíc s postupem let rychle rostou.

Prohlížíte si někdy mince, které máte v peněžence, zda na sobě nemají nějakou zvláštnost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články