Muž jednou překročil rychlost a dostal pokutu přes 30 000 000 Kč. Nejde o chybu. Tohle se může stát i vám

Snad každý, kdo řídí auto, dostal někdy v životě pokutu. Určitě však ne tak vysokou, jako jeden řidič v cizině.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Dopravní policisté udělí denně stovky pokut. Psali jsme nedávno na Událostech247 například o tom, že podjíždění zprava je zakázáno a od policie za to může řidičům hrozit pokuta až 10 tisíc korun plus sedm trestných bodů a potenciální zákaz řízení. Informovali jsme také o tom, že zatímco někde hrozí řidičům pokuta za to, že řídí v sandálech, jinde platí přísná pravidla třeba i pro umístění autonavigace. 

Pokuta podle výše příjmů

Existují však mnohem vyšší pokuty. Známý podnikatel a jeden z nejbohatších Finů Anders Wiklöf dostal jednu z nejvyšších pokut za dopravní přestupek na světě. Psal o tom web iDnes. Částku 121 tisíc eur, tedy v přepočtu 2 925 tisíc korun mu policie napařila za to, že ve svém voze překročil rychlostní limit o 30 kilometrů v hodině. Výše pokuty byla tak vysoká proto, že ve Finsku se pokuty na silnicích vyměřují jako procento z příjmů neukázněných řidičů. 

Zákon mluví jasně: Za sluneční brýle při řízení pokuta přes 100 000 korun

Podnikatel si z toho však nic nedělá. Už v roce 2018 dostal pokutu 63 680 eur, tedy 1,5 milionu korun. O pět let dříve mu byla za stejný přestupek uložena pokuta ve výši 95 tisíc eur, což je 2,3 milionu korun. Tehdy k tomu řekl, že doufá, že pokuta, která se rovná polovině jeho disponibilního příjmu za 14 dní, bude použita účelně. „Slyšel jsem, že vláda chce ve Finsku ušetřit 1,5 miliardy eur na zdravotní péči, takže doufám, že moje peníze tu mezeru pomohou zaplnit,“ cituje Fina iDnes.

Nesmyslná výše pokuty

Dodržovat rychlost se určitě vyplatí také v Americe. Jeden ze systémů v Georgii totiž naměřil jednomu řidiči rychlost 145 kilometrů v hodině v úseku, kde je povolených jen necelých 90 kilometrů. Automaticky tak dostal výzvu k úhradě pokuty, popisuje web Autoforum. Protože je ale takové překročení rychlosti v Georgii klasifikováno jako mimořádné, byla pokuta opravdu vysoká a řidiči vyrazila dech. V dopise totiž stála částka 1 480 038,52 USD, což je v přepočtu 34 596 640,42 korun, vypočítává Autoforum.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněný muž dostal za překročení rychlosti pokutu v řádu několika desítek milionů korun

Muž si nejprve myslel, že jde o chybu. To však úřad odmítá. Město Savannah, kde se přestupek odehrál, uvedlo, že částka je v pořádku. Podle místních zákonů musí být tak vysoké překročení projednáno u soudu. V takovém případě tedy systém na místo pokuty automaticky vloží sumu 999 999,99 USD a zbytek se připočte jako náklady řízení obvyklou formulí. Pokud byste se sem tedy náhodou chystali na dovolenou, opravdu jezděte podle předpisů. „Tohle je za mě teda nesmyslná pokuta, to přece ten člověk ani nemůže zaplatit,“ řekl Událostem247 Jan Perkl z Čebína.

Co si o takové výší pokuty za rychlost myslíte vy? O váš názor se s námi můžete podělit dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články