Muž z Ústeckého kraje kliknul na reklamu na internetu. Za chvíli přišel o 1 380 000 Kč. Policie varuje, hrozí to i dalším lidem

I když policie neustále upozorňuje na nejrůznější podvody, stále se najde spousta lidí, kteří podvodníkům stejně naletí a přijdou o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Psali jsme o tom, že policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. Podle společnosti Analytics Data Factory v Česku přibývá phishingových podvodů a pokusů o okradení důvěřivých lidí.

Snadného výdělku se nedočkal

Oběťmi podvodníků se nejčastěji stávají důvěřivá senioři. Reklamě na internetu, která slibovala výhodné investice, například uvěřil 67letý muž z Chomutovska. Zavolal tedy na telefonní číslo zobrazené v inzerátu a při hovoru projevil o investice zájem. Tím se rozeběhl sled událostí, na jehož konci seniora neznámí podvodníci připravili celkem o 1,38 milionu korun. Upozornil na to web Týdeník policie.

Každý, komu přišla vybraná SMS zpráva má problém. Brzy vám vysají z bankovního účtu všechny peníze. Radši si zkontrolujte telefon

iZdroj fotografie: Policie ČR
Mezi jedny z nejčastějších patří SMS podvody

Součástí tohoto podvodu byla řada telefonátů s poškozeným, s nímž vždy mluvili údajní zástupci investičních společností, kteří mu vysvětlovali, jak investování funguje. Pak už po důvěřivci požadovali jen zasílání různých částek. Než mu došlo, že jde o podvod, už bylo pozdě. Obětí podvodu, tentokrát pomocí umělé inteligence, se stal i 72letý muž z Olomouce, který naletěl na podvodné video. Domníval se totiž, že mu na něm radí investovat Andrej Babiš.

Jak podvodníkům nenaletět

Senior si na pokyn pachatele nainstaloval do svého počítače program AnyDesk, o kterém si myslel, že přes něj spolu budou komunikovat. Ve skutečnosti se však jedná o program, který umožňuje vzdálený přístup k počítači. Muž tak přišel o více než milion korun, jak psal web Novinky. Policie radí: Nikdy neinstalujte do počítače nebo telefonu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi.

Známá banka varuje: Kvůli novému podvodu můžete přijít o všechny peníze. Je to jen otázka několika vteřin

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podvodníci se snaží své oběti kontaktovat i telefonicky

V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem nebo moderátorem Janem Krausem. Podvod s falešnými investicemi řešili také policisté na Děčínsku. Tentokrát podvodníci kromě dobře promyšlené legendy využili i umělou inteligenci. Naletěl jim 61letý muž, jak píše web Deník. Během tří měsíců tak podvedený přišel o 850 000 korun. Protože se investice ani vrácení peněz nedočkal, vše nahlásil policii. Pachatele se však bohužel ve většině případů vypátrat nepodaří.

Naletěli jste někdy podvodníkům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články