Řidiči pozor: Na dálnicích bude v roce 2024 platit nové pravidlo. Kdo se nepřizpůsobí, ten bude litovat

Řidiče čekají na českých dálnicích v letošním roce velké změny. Zatímco někteří je uvítají, jiní už tak nadšení nebudou.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že od letošního roku nastanou na českých dálnicích změny psaly Události247 již dříve. Kromě přibývajících značek zakazujících předjíždění kamionů se jedná také o zvýšení maximální povolené rychlosti na 150 kilometrů v hodině. Nebude to však platit plošně. Zjistěte, kde si rychlejší jízdu budete moci dovolit. Jinak budete litovat, že jste to nevěděli a nemohli jet rychleji.

Rychlá jízda na dálnicích nebude platit všude

O navýšení povolené rychlosti na dálnicích se debatovalo delší dobu. A vedle příznivců této změny zde byla i řada odpůrců. Jak píše web Autobible, důvodem kritiky byla nejen vyšší ekologická zátěž, ale také zvýšené riziko nehodovosti. I přesto se vláda nakonec rozhodla novinku zavést. Zvýšený rychlostní limit se nicméně nevztahuje na celou dálniční síť v Česku, ale pouze na určité, specificky vybrané úseky.

Na českých dálnicích bude od ledna 2024 platit nové pravidlo: Kdo se nepřizpůsobí, tomu policie napaří pokutu 5 500 Kč

Konkrétně se změny budou týkat moderních úseků dálnic, které jsou vybaveny nezbytnými bezpečnostními prvky a splňují přísné parametry, píše web Autosalon. Důležité je při posuzování také to, aby byly úseky přehledné a měly vhodný poloměr zatáček, dodává server Deník.

Kde a kdy začnou novinky platit?

Pokud se řidiči už nemohou dočkat, až vyšší rychlost vyzkouší, pak je musíme zklamat. Zavádění bude velmi pozvolné, a navíc jen na vybraných dálnicích. „Například mezi ty zvažované patří nově vybudovaná část jihočeské D3 nebo D1 mezi Vyškovem a Přerovem,“ uvedl pro web Autosalon tiskový mluvčí ministerstva dopravy Jan Jakovljevič.

iZdroj fotografie: User:My Friend/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vyšší povolená rychlost se bude týkat jen vybraných úseků dálnic

A navíc změny přijdou nejdříve za několik měsíců. Jak pro web Deník řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka: „První úsek, úseky s rychlostí 150 kilometrů za hodinu bychom chtěli mít v provozu ke konci letošního roku.“ Pro úplnost dodejme, že zmíněným prvním úsekem je míněna jihočeská část D3. A třeba na zmíněném úseku D1 začne novinka platit ještě později, neboť se teprve staví a bude dokončen až v roce 2026, jak píše web Deník.

Jste příznivci vyššího rychlostního limitu na dálnicích, anebo s novinkou nesouhlasíte? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články