Na silnicích se objevila nová dopravní značka: Za nedodržení vám hrozí zákaz řízení. Řidiči často netuší, co znamená

Jízda v protisměru je obrovským hazardem. Dopravní značení Stop-protisměr má v Česku snížit riziko vzniku vážných nehod.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řídit auto v protisměru je extrémně nebezpečné a často to vede k tragickým nehodám. V Česku se relativně nedávno začala objevovat nová dopravní značka, která před jízdou v protisměru varuje. Řidiči však často neví, co znamená. Pokud tuto značku nedodrží, nejenomže hazardují s cizími životy, ale i tím vlastním. Aby toho nebylo málo, za porušení hrozí i tučná pokuta, případně zákaz řízení, jak Události247 informovaly minulý rok.

Zákony mluví jasně

Podle českých zákonů může jízda v protisměru na dálnici nebo rychlostní silnici vynést řidiči pokutu klidně až 50 000 korun. Samo o sobě jde už o vysokou částku, která by měla řidiče motivovat k tomu, aby na dopravní značení Stop-protisměr dávali větší pozor. V krajním případě se policie uchýlí i k zákazu řízení.

Nová dopravní značka na silnicích: Řidiči si s ní neví rady. Jedno přehlédnutí a od policistů přijdou mastné pokuty, případně zákaz řízení

Že porušení značky není ojedinělý případ potvrdil v minulosti Událostem247 profesionální řidič Jan Štefánek. Podle něj viděl už několik řidičů, zejména starších, kteří u této cedule zazmatkovali, kvůli čemuž vznikla nebezpečná dopravní situace. I on ale přiznal, že splést se na silnici je jednoduché, ačkoliv to může ve výsledku vést k nevídané tragédii.

V Česku je podle experta nadbytek dopravních značení

K problematice se pro Události247 v minulosti vyjádřil i Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy. Podle něj dává značení samozřejmě smysl, ale k jeho využití v praxi je už trochu skeptičtější. Podle něj je v tuzemsku nadbytečný „počet svislých i vodorovných dopravních označení.“ Řidiči mají pak často kvůli přemíře zákazů a doporučení problém vyznat se v tom, co je aktuálně v daném úseku platné a možné.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policie na svých stránkách zveřejnila i podrobné instrukce k tomu, co má řidič dělat, pokud značku protisměru přehlédne

Pro řadu řidičů může být až podivuhodné, jak někdo podobně výrazné značení přehlédne. Jednoduše. Může se jednat o zmíněné starší řidiče, kteří nemají takový přehled na silnicích, případně může být cedule nevhodně umístěna. To v takovém případě vede k tomu, že ji lidi za volantem nezpozorují. Jakkoliv bude však značení Stop-protisměr pro řidiče těžce identifikovatelné, měli by se před takovým značením mít na pozoru. Jinak jim může klidně hrozit zákaz řízení až na jeden rok, napsal web AutoŽivě.

Setkali jste se už někdy se značkou Stop-protisměr? Pokud ano, kde? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články