Nafta za víc než 50 Kč/1 litr. Tohle se na nás valí, připravte se

Ceny pohonných hmot míří stále směrem nahoru a vypadá to, že se jen tak nezastaví. Nejvíce by si měli řidiči připlatit za naftu.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O tom, že ceny paliv rapidně rostou, vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Litr nafty či Naturalu 95 stojí na benzínkách okolo 40 korun. Benzin byl naposledy dražší loni v listopadu, nafta loni v prosinci. Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května a podle expertů se budou ceny ještě dál zvyšovat.

Od loňska se cena zvedla o téměř 10 korun

Loni v červenci se cena za litr nafty nebo Naturalu 95 vyšplhala na téměř 48 korun. Ukazuje to tabulka srovnání průměrných cen, kterou pravidelně zveřejňuje web CCS. Naopak nejlevnější byly loni pohonné hmoty v prosinci, kdy řidiči za litr zaplatili v průměru 38,61 koruny. Letos v květnu a v červnu stál litr nafty či Naturalu 95 okolo 33 korun. Pak už šly ceny zase nahoru a podle expertů bude růst i nadále pokračovat.

iZdroj fotografie: ČOI
Ceny pohonných hmot se opět stávají ožehavým tématem

Podle ekonoma Petra Bartoně v dohledné době razantně zdraží nafta. Uvedl to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima News. Bartoň odhaduje, že by k tomu mohlo dojít ještě před Vánocemi. Zdražení podle něj může být tak výrazné, že ceny budou začínat pětkou. „Benzin je dál daněn více než nafta, to znamená, že je dražší. Už na Mikuláše nás čeká velká změna, protože 5. prosince končí výjimka Evropské unie na dovoz ropy ze Slovenska,“ dodal ekonom pro CNN Prima News.

Jakou cenovku bude mít nafta?

Zhruba 20 procent u nás spotřebované nafty nejsme schopni vyrobit a musíme ji dovážet ze Slovenska. Ta je ale z ruské ropy a ta má být zakázána,“ pokračuje Bartoň s tím, že může dojít i ke dvojímu zdražení. „Pokud vláda nevyjedná nějaké prodloužení výjimky alespoň o rok, tak se můžeme dostat do dvojího navýšení. Jedno je to, že Rusko přestalo vyvážet naftu, a druhé navýšení je kvůli téhle chybějící kapacitě. Můžeme se podívat i do cen, které začínají pětkou,“ dodal pro CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC-BY-SA
Podle odborníků se mohou brzy krátkodobě opět rapidně zvýšit ceny nafty a benzinu

Ekonom Vladimír Pikora si však myslí, že nepůjde o dlouhodobou záležitost. „Cena ropy je dlouhodobě velmi vrtkavá. Otázkou je, jestli Saúdská Arábie zůstane u své stávající politiky, nebo využije toho, že cena už je hodně vysoko, a bude prodávat více nafty. Krátkodobě je zdražování velmi pravděpodobné, ale dlouhodobě si myslím, že někdo poleví,“ popsal Pikora pro CNN Prima News. „Můžeme se nad cenami rozčilovat jak chceme, jezdit stejně potřebujeme a zaplatíme proto, co bude potřeba,“ řekl k tomu pro Události247 Ivan Jonáš z Prachatic.

Co si o tom všem myslíte vy? Přijdou vám ceny paliv na benzínkách v pořádku? Sdělte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články