Už se to na nás valí: Ceny benzínu a nafty budou už brzy astronomické. To, co za paliva platíme teď, je jenom začátek

Řidiči v Česku si opět sáhnou hlouběji do kapsy. Měli by se připravit na to, že ceny pohonných hmot budou lámat rekordy.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Benzín a nafta v Česku dál zdražují. Benzin byl naposledy dražší loni v listopadu, nafta loni v prosinci. Psal o tom web České noviny. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru okolo 40 korun za litr, nafta stojí přes 38 korun. Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května. Podle expertů se budou ceny ještě zvyšovat.

A bude hůř, říká ekonom

Dražší benzin a zejména nafta se podílejí na cenách dopravy a zboží a přispívají tak k růstu inflace. Důvodem je drahá ropa a oslabující koruna. Psal o tom web Novinky. „Situace na ropném trhu je velice vyhrocená. Od července cena ropy narostla ze sedmdesáti pěti na devadesát dolarů za barel. Je to dáno tím, že se očekává globální ekonomický růst, což s sebou nese vyšší poptávku po ropě,“ uvedl pro web ekonom Štěpán Křeček.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Nejen ceny nafty, ale i benzínu letí strmě vzhůru

To, že by se ceny snížily, je podle ekonoma nepravděpodobné a řidiče tak čekají krušné časy. „Výhled pro další týdny vidím velice negativně. Zatímco v posledních týdnech ceny pohonných hmot rostly o několik haléřů za den, teď začne zdražování zrychlovat. V nejbližších dvou týdnech ceny benzínu i nafty porostou až o osmdesát haléřů a u benzínu překročí cena čtyřicet korun za litr,“ řekl pro Novinky Křeček.

Kde natankujete nejlevněji

I když se tomu nechce věřit, Česká republika v případě pohonných hmot patří mezi ty levnější země Evropské unie. I když ceny nedosahují výše z roku 2021, kdy hodnoty stěží atakovaly 30 korun za litr, jde v současnosti o nižší cenu než například v roce 2012, kdy byly velmi podobné. Psal o tom web Top pojištění. „To se mi teda nechce věřit, mám pocit, že tankujeme extra draho. Mám BMW a to je bohužel žrout, takže projedu měsíčně i 5000 korun,“ řekl Událostem247 Aleš Koubek z Brna.

iZdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
V některých krajích se dá stále natankovat poměrně levně

Pokud cestujete, můžete si natankovat levněji třeba v sousedním kraji. Nejlevnější benzin prodávají benzínky v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 39,47 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji. Za litr tam řidiči zaplatí průměrně 37 korun a 70 haléřů. Naopak nejdražší paliva se prodávají na pumpách v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 40,88 koruny a nafta 39,35 koruny za litr, píší dále České noviny.

Co si o cenách pohonných hmot v Česku myslíte? Sdělte nám váš názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články