Etikety na potravinách nás mají informovat o jejich složení a také nutričních hodnotách. Co když ale tyto informace nedokážeme přečíst?
Už se vám někdy stalo, že jste si chtěli přečíst složení produktu, ale písmo na etiketě bylo tak malé, že jste to sotva dokázali? No, v poslední době se to stává stále častějším problémem, a to zvlášť pro starší jedince. Jak redakce Událostí247 informovala, v budoucnu by tento problém mohl vymizet, a to díky QR kódům. Po jejich naskenování by se člověk dostal ke složení produktu. Informace o něm by si pak mohl zvětšit na svém telefonu. Otázkou ale zůstává, proč je vlastně písmo na etiketách tak malé a jak ho mají starší lidé přečíst?
Malé písmo na etiketách
Nedávno jsem byl se svou babičkou na větším nákupu. Babička je starší a už toho mnoho neunese. Než aby chodila každý druhý den na nákup s malou taškou, poprosila mě, zda bych ji nezavezl do obchodu a neudělal s ní velký nákup. Během nakupování jsem ale narazil na zásadní problém. Babička mi podala konzervu fazolí a poprosila mě, zda bych jí mohl přečíst jejich složení a nutriční hodnoty, protože na ně jednoduše nevidí, a to ani s brýlemi. Musím říct, že jsem byl z velikosti písma na obalu konkrétního produktu dost překvapen – sám jsem měl problém některé informace přečíst, a to vidím perfektně.
V ten moment jsem začal přemýšlet nad tím, co by babička dělala, kdybych tam s ní ten den nebyl. Zeptala by se někoho jiného? Nebo by snad produkt vrátila do regálu, protože by z etikety nedokázala vyčíst žádné potřebné informace?
S informacemi na potravinách se to má tak – kromě obecných informací a takzvané “omáčky” kolem musí být na každém obalu podle Státní zemědělské a potravinové inspekce popsány i nutriční hodnoty a složení. Když k tomu připočteme informace o alergenech, zemi původu, podmínkách uchovávání či použití a datech použitelnosti i trvanlivosti, rázem máme na produktu informace o délce jedné normostrany. Ty, aby se tam vůbec vešly, musí být napsány malým písmem, a právě zde narážíme na problém.
Velikost písma a povinnosti firem
Údaje na obalech potravin jsou pro mnohé zákazníky klíčové – právě ty totiž rozhodnou o tom, zda si zákazník daný produkt koupí. Co když ale tyto informace nedokáže přečíst? Redakce Událostí247 se na webu Potravinářské komory České republiky dočetla, že etikety mají svá důležitá pravidla. Písmo na nich by mělo být dostatečně velké a dobře viditelné. Pokud firma tato pravidla poruší a uvede informace tak, že jsou téměř nečitelné, může jí hrozit pokuta nebo dokonce stažení výrobku z trhu.
Minimální velikost písma na větších obalech by měla být 1,2 mm, u menších obalů je to pak 0,9 mm. Jenže kdo by chodil do obchodu s pravítkem, aby velikost písma kontroloval, že? Otázkou tedy zůstává, zda nejde o potravinářský trik. Není divu, že si někteří zákazníci myslí, že se jedná o manipulaci spotřebitelů. Malé písmo na obalech totiž v lidech vyvolává pocit, že výrobci tím perfektně skrývají méně příznivé informace o svém výrobku. Zda tomu tak skutečně je, to nechme posoudit jiné.
Je však důležité si uvědomit, že každý zákazník má právo na to, aby mu byly podány jasné a srozumitelné informace o produktu, který si chystá koupit. Výrobci by proto měli dbát na to, aby etikety jejich produktů splňovaly estetické standardy a umožňovaly zákazníkům snadný přístup k důležitým údajům.
Přijde vám písmo na etiketách dostatečně velké?


