Narodili jste se v tomto roce? Stát vám kvůli tomu vezme důchod

Ještě před pár lety byla myšlenka, že by lidé odcházeli do důchodu třeba v 70 letech, pro mnohé sci-fi. Evidentně se však může již brzy stát realitou.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Na české seniory se v poslední době valí jedna špatná zpráva za druhou. Kromě toho, že se značně změní parametry valorizací penzí a růst důchodů se celkově zpomalí, se musí vypořádat také s výrazným zdražováním. Rostou přitom nejen ceny potravin a dalších základních služeb. Jak nedávno informovaly Události247, od října se zvýší také poplatek za výplatu důchodu v hotovosti, který musí lidé platit při výběru penze na poště. To však není jediná věc, která se na Čechy valí. Další novinka se bude týkat všech, kteří se narodili v určitém roce.

Peníze na důchody docházejí

V důsledku stárnutí obyvatelstva musí stát na penze vynakládat stále více peněz, což začíná být neudržitelné. Již delší dobu se proto uvažuje o posunutí věkové hranice, kdy lidé odcházejí do důchodu. K realizaci tohoto nepopulárního kroku se odhodlala současná vláda. Jak píše web ČT24, politici se dohodli na „postupném růstu věku odchodu do penze podle věku dožití“.

700 000 Čechů bude státu platit za to, že pobírají důchod

Co to bude znamenat v praxi? Ve zkratce to, že lidem, kteří se narodili v určitém roce či dříve, stát vezme důchod, který při dosažení příslušného věku očekávali. Dosud byla hranice věku odchodu do důchodu stanovena na maximálních 65 let. Podle nových návrhů by ale osoby narozené v roce 1966 a dříve odcházely do penze později, než bylo zvykem. Z toho tedy vyplývá, že tato nemilá zpráva se bude týkat už lidí, kterým je dnes 57 let, uvádí server Peníze.

Podle čeho stát určí, kdy můžete odejít do důchodu?

Pro stanovení nového důchodového věku se budou brát v potaz statistiky Českého statistického úřadu týkající se průměrné délky života lidí ve věku 50 let. Jedním z hlavních principů, na kterých nová pravidla stojí, je pak jednoduchá myšlenka. Lidé by měli strávit v důchodu čtvrtinu svého života, což v současné době představuje zhruba 21,5 let. Pro dnešní třicátníky by to však mohlo znamenat, že do penze půjdou až v těžko představitelných 68 letech, píše web iRozhlas. Radši už si tak ani nepředstavujme, co čeká děti, které se narodily letos.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnohým politikům nejspíš nedochází, že kvalita života se ve stáří výrazně zhoršuje

Ačkoli se to jeví jako smysl dávající cesta, má svá úskalí. Se zvyšující se délkou dožití totiž přímo úměrně nestoupá také počet let, které člověk stráví v adekvátní kvalitě života. To potvrzuje i lékařka a ředitelka Gerontologického centra v Praze 8 Iva Holmerová.Dožití ve zdraví zatím není zdaleka tak dobré. Nejsme ani v průměru evropských zemí. Jestliže se ta hranice stanoví tak, že už mnoho lidí bude v této věkové skupině v takovém zdravotním stavu, že nebudou moci pracovat, mnoho lidí odejde třeba přímo do invalidního důchodu,“ řekla pro web iRozhlas.

Souhlasíte s tím, aby se posunovala věková hranice pro odchod do důchodu? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články