Našli jste doma tohle kuchyňské nádobí? Jste boháči, má obrovskou hodnotu. Kdo si vše včas neověří, peníze nedostane

Některé kusy nádobí mohou mít obrovskou hodnotu. Na půdě či ve sklepě ho přitom klidně můžete mít i vy. Už jste se podívali?

i Zdroj fotografie: Andy Mabbett / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nejen historické mince či známky mohou mít velkou hodnotu. Bohatství totiž lidem může někdy přinést i staré nádobí, které mnozí mají na svých půdách či chalupách. I když to možná někteří vůbec netuší, pod vrstvou prachu se jim často skrývá skutečné jmění.

Bohatství možná skrývá i vaše půda

Příběhy lidí, kteří objeví na půdě staré vázy či jiné předměty a zjistí, že mají obrovskou hodnotu nejsou jen legendami. Může se to stát i vám. Události247 v minulosti psaly například o tom, že velmi ceněné bývají některé staré mlýnky, ať už ze dřeva či mosazi. Pokud však žádný takovýto starý mlýnek nevlastníte, nezoufejte. Bohatství se skrývá i v jiných kusech.

Staré talíře a hrnečky určitě nevyhazujte. Klidně můžou mít hodnotu přes 1 000 000 Kč

Velmi hodnotné bývá nádobí vyrobené z porcelánu. Jak ostatně již dříve psaly Události247, některé obzvlášť cenné kusy mohou dosáhnout hodnoty i několika milionů korun. Pokud byste tedy některé takové kuchyňské nádobí doma našli, dost možná jsou z vás boháči. Je však nutné, abyste si vše sami ověřili a nádobí nabídli k prodeji. Jinak se o něm sběratelé nedozví a vy tedy žádné peníze nedostanete.

Jak vzácné nádobí poznat?

U porcelánu existuje hned několik znaků, podle kterých se řídit. Jedním z nich je značka vyrytá na spodku nádobí. Jak píše web iReceptář, značka porcelánky může odhalit dobu a místo výroby i druh porcelánu. Leccos může prozradit také barva a glazura, které často bývaly specifické pro určitá období, uvádí dále server Dotyk.

iZdroj fotografie: Z thomas / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé druhy porcelánu jsou sběrateli velmi ceněné

A co dál rozhoduje o ceně starožitného nádobí? Web AntikPraha například uvádí, že velký vliv na výslednou částku, kterou za věci dostanete má také jejich poškození. A význam má i to, zda je set kompletní. „Absence například jednoho šálku s podšálkem z čajového servisu už má velmi výrazný vliv na cenu,“ dodává web AntikPraha.

Našli jste někdy také nějaký starý kus nádobí, který by mohl mít velkou cenu? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články