Máte u vás doma jeden z těchto kuchyňských předmětů? Ihned je přestaňte používat, dostanete za ně velké peníze

Naše domácnosti mohou někdy skrývat velké poklady, o kterých často nemáme ani tušení. Je proto dobré se občas podívat, co doma používáte.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Spousta cenných věcí, za které můžete dostat peníze, se může ukrývat například v kuchyni. Jistě si pamatujete třeba mlýnek na maso či na kávu, který měla vaše babička a možná ho má doma ještě i vaše maminka. Tyto staré věci byly totiž velmi kvalitní a dá se říct, že překlenuly století. Na Událostech247 jsme informovali třeba i o tom, že někteří lidé mohou mít doma vzácný porcelán, o jehož vysoké hodnotě však nemají ani tušení.

Pořádně se podívejte, co se vám válí na půdě

Jestli se jedná opravdu o sběratelský kousek, je možné zjistit podle značky na daném nádobí. Značka většiny porcelánek bývá ve tvaru kulatého razítka a zobrazuje iniciály majitele nebo jméno lokality, ve které se porcelánka nachází. Tovární značky jsou pak tištěny barvou typickou pro konkrétní porcelánku. Může jít o zelenou, červenou nebo černou barvu. Psali jsme také o tom, že nejdražší kousek porcelánu na světě je z Číny. Má hodnotu 36 milionů dolarů.

Máte doma haléře? Zpozorněte, možná jste boháči a ani o tom nevíte. Jedna mince má hodnotu 506 000 Kč

Psali jsme i o tom, že nejdražší VHS kazetou všech dob je originálně zabalené první vydání filmu Back to the future (Návrat do budoucnosti), za který dal fanoušek v aukci v přepočtu 1,65 milionu korun. Některé starší gramofonové desky se dají prodat za desítky až stovky tisíc korun. Velkou hodnotu mají i některé mince. Příkladem opravdu drahého exempláře je pětihaléř z roku 1924. Ten se při dražbě konané v roce 2010 prodal za neuvěřitelných 506 tisíc korun, jak jsme psali už dříve.

Na starém kuchyňském náčiní se dají vydělat peníze

Spousta z nás má ještě některé kuchyňské náčiní, které používaly naše maminky a babičky. „Mám doma mlýnek na maso, který měla maminka. Slouží mi už 25 let. Dokonce i starý mlýnek na kávu jsem podědila, ten mám vystavený na poličce. Je dřevěný se šuplíčkem a má mosaznou kliku,“ řekla Událostem247 paní Dana ze Sokolnic. Takové mlýnky mohou mít velkou cenu, za které lidí mohou dostat slušné peníze. Stačí se podívat třeba na web Aukro. Mosazný mlýnek na kávu z doby Rakouska-Uherska je tam k mání za téměř 11 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Řada lidí používá při vaření starší náčiní, které jim stále slouží

Velkou hodnotu mohou mít třeba i cukřenky. Na Aukru je třeba jedna opravdu vzácná z období Biedermeier. Majitel za ně chce 5800 korun. Hodnotu mají také nejrůznější skleněné a jiné podnosy. Jejich cena se pohybuje od pár stovek do několika tisíc korun. Než tedy budete likvidovat pozůstalost po svých příbuzných, pořádně se podívejte, co tam najdete. Některé předměty vám mohou vydělat i peníze. Poradit se případně můžete také v nejbližším antikvariátu.

Našli jste někdy doma něco vzácného? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články