Někteří Češi budou mít v práci 24 hodinové směny. Vláda už o všem rozhodla

Část zaměstnanců se v poslední době dočkala několika změn. Někteří dostali přidáno, jiným se zkrátil pracovní týden.

i Zdroj fotografie: Zeljko.filipin/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že si polepšili například zaměstnanci Českých drah. Podle dohody mezi tímto podnikem a odborovými organizacemi pro letošní rok, se tarifní mzdy pracovníků zvyšují o 2,3 procenta. K tomu navíc zaměstnanci dostanou také velmi pěkný jednorázový bonus 12 tisíc korun. Zvýšení výdělků oznámila také společnost Lidl. Obecně zaměstnavatelé mzdy navýší zhruba o 5 až 6 procent.

Co přinese novela zákoníku práce?

Psali jsme také, že některé firmy v Česku zavádějí čtyřdenní pracovní týden. Obvykle jsou to však spíše jen plány a debaty o jeho přínosech a nevýhodách, než o reálném zavádění do praxe. Víte od nás, že otestovat tento koncept v praxi se rozhodli v Německu. V letošním roce tam bude čtyřdenní pracovní týden platit pro stovky zaměstnanců po celé zemi, a to za stávajících platových podmínek. Celkem se do projektu, který začal v únoru a trvat by měl asi 6 měsíců, zapojilo 45 firem.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mzdy a platy jsou u lidí obecně velkým tématem

Změny v pracovní době teď čekají taky zdravotníky. Poslanecká sněmovna totiž schválila novelu zákoníku práce. Zavádí mimo jiné možnost směn až 24 hodin pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních s nepřetržitým provozem, například u záchranné služby, jak píše web Naše zdravotnictví. Nový bude také příplatek za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví, která je spojená s prodlouženou pracovní dobou. Změna by měla začít platit už od 1. srpna 2024.

Jak budou příplatky vypadat

Zdravotníci nyní mohou sloužit čtyřiadvacetihodinové služby. Podle právní úpravy přijaté loni může však směna trvat nejvýše 12 hodin a na ni naváže případně přesčasová práce, doplňuje web České noviny. S pozměňovacím návrhem ohledně celodenních směn ve zdravotnictví přišla skupina koaličních poslanců. Příplatek má představovat nejméně 20 procent průměrného hodinového výdělku u zaměstnanců odměňovaných mzdou a u zaměstnanců odměňovaných platem pevně 20 procent.

Jedna skupina Čechů dostane v roce 2024 odměnu 170 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy?

Příplatek mají dostávat také ti zaměstnanci, kteří ve zdravotnictví pracují na dohodu. S prodlouženou směnou souvisí také příplatek za zvýšenou zátěž. Přísluší za 13. a každou další hodinu odpracovanou v jedné směně v nepřetržitém provozu. Sazba příplatku za 13. a každou další hodinu odpracovanou se u mzdy má být ve výši nejméně 20 procent průměrného hodinového výdělku a u platu jako pevná sazba 20 procent průměrného hodinového výdělku. 

Co si o vládních novinkách myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články