U těchto 50 benzínek nikdy netankujte: Nakoupíte u nich naftu nebo benzín a auto je rázem na odpis

Ceny na čerpacích stanicích za poslední rok zaznamenaly velké výkyvy a atakovaly i rekordy. Kvalita paliv na některých pumpách je přitom velmi špatná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří lidé si myslí, že když natankují pohonné hmoty na některé z ověřených čerpacích stanic, mají záruku kvality. Web Kverulant ale ukazuje, že špatný benzin či nafta se objevuje i u prémiových značek Benzina, Shell či OMV. Česká obchodní inspekce k 31. prosinci 2022 zveřejnila 50 míst, kde byla prodávána nekvalitní paliva. Za svůj přestupek jednotlivé pumpy dostaly pokuty. Rekordní sankci ve výši 1,5 milionu korun vyfasovala rakouská OMV za prodej obyčejného benzinu BA 95 a nafty jako prémiové.

Výčet je velmi dlouhý

Web Kverulant uvádí, že konkrétně se jednalo o čerpací stanici na Domažlické ulici v Plzni. Nekvalitní paliva se ale prodávají po celé republice. Řidiči by si měli dát pozor i na pumpu v Kamenném Újezdu, ve Frýdlantu u čerpací stanice PHM Silkom, v Hranicích na Tovární ulici či v Nekoři u čerpací stanice Agro Šedivec, kde nevyhověl v jakosti LPG. Se zkapalněným ropným plynem byl problém také v Českých Budějovicích, a to na čerpací stanici LPG na ulici Okružní, kde kontroloři naměřili nepřípustné hodnoty rovnou dvakrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Většina čerpacích stanic dostala za nevyhovují paliva pokutu do 200 tisíc korun

Řidiči by měli být obezřetní také na čerpací stanici v Brušperku, v Libáni, v Loukově, v Návsí, v Třebíči na Průmyslové, v Přerově na čerpací stanici MOL a v Rokycanech při tanková LPG na dálnici D5 směr Praha, uvádí dále Kverulant. Česká obchodní inspekce udělila v minulost pokutu také čerpací stanici v Pískové Lhotě, ve Lháni, pumpě SHELL v Jičíně a Benzině v Českých Budějovicích na ulici Lidická. Problémová paliva byla odhalena také v Brněnci, Horním Lapači, Tlučné, v Hatích, Rozvadově či ve Valašském Meziříčí u čerpací stanice Podlesí.

Statisícové škody

Potíže se vyskytly i v Kelčicích, v Kolíně – Sendražicích, v Branišovicích a také v obci Veletiny, kde kontroloři odhalili nevyhovující naftu rovnou dvakrát. Problém s jakostí měly v minulosti i čerpačky i ve Strážově, Siřejovicích, Albrechticích nad Vltavou, Nové vsi v Horách, Turnově u čerpací stanice ČSAD.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
ČOI pravidelně testuje paliva na českých čerpacích stanicích

Dále v Netolicích, v Lipníku nad Bečou na pumpě UNICORN, v Hořicích, Aši, Nasavrkách, Dolních Břežanech, Velkých Němčicích, Nové Včelnici, Jizerním Vtelnu, Velkých Dvorcích, Kratonohách či v Mšeci. Je nicméně důležité dodat, že data ze stránky Kverulant jsou už rok stará, proto je možné, že někteří prodejci už své chyby napravili. I přesto by měli být řidiči při tankování na jedné ze zmíněných padesáti stanic opatrní.

Častým přestupkem byl nízký bod vzplanutí nafty, což může motoristům způsobit značné problémy. Web Kverulant upozorňuje, že dnešním autům jezdícím na diesel vadí kvůli vysokotlakým vstřikovacím zařízením především snížená mazivost nafty s benzinem. To může způsobit zadření se škodami i přes 100 tisíc korun, kdy se dá v podstatě říct, že je auto na odpis. Mnoho nedostatků zjistili pracovníci České obchodní inspekce při prodeji pohonných hmot hlavně loni v srpnu, jak Události247 loni informovaly.

Na jakých čerpacích stanicích tankujete palivo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články