Nemáte doma schované toto staré platidlo? V 80. a 90. letech ho měl doma každý, dnes se dá prodat za 1,2 milionu korun

Nemáte doma náhodou toto staré platidlo? V 80. a 90. letech s ním platil téměř každý, dnes už není téměř nikde. Díky tomu má také astronomickou hodnotu.

i Zdroj fotografie: Lukáš Řezník / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Skladovat doma takzvané harampádí se nikomu zřejmě nechce, avšak někdy se to může skutečně vyplatit. Na našem webu Události247 vás naše redakce často upozorňuje na astronomické hodnoty některých starých věcí. Patří mezi ně například VHS kazety, gramofonové desky, mince, ale také hračky. Například plastové autíčko Tatra 813 se minulý rok vydražilo za neuvěřitelných 235 tisíc korun. Sběratelé mají také velký zájem o starší platidla z dob Československé socialistické republiky. Například takové bony, se kterými se tenkrát platilo v Tuzexu, se dnes dají prodat i za 1 200 000 korun.

Počet sběratelů v Česku roste

Sběratelství v České republice si neustále získává na oblibě a z velké části, kromě tedy touhy po zbohatnutí, za to může i sentiment a nostalgie. Sběratelé se rádi vracejí do svých dětských let a pořizují si věci, které jim kdysi byly tak moc blízké. Za vlnou zájmu o sběratelství stojí ale také návrat některých retro kousků, které v dnešní době oceňují především mladí.

Velký comeback zažívají například gramofony a vinylové desky. Díky tomu stoupá i jejich hodnota a některé starší kousky se dnes dají prodat za pohádkové sumy. Například takové album Caustic Window od hudebníka Aphex Twin má dnes hodnotu až 300 tisíc korun.

Gramofonové desky v sobě skrývají bohatství. První vydání zahraničních alb se prodávají za statisíce korun. Některé i za víc

iZdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg/ Creative Commons / CC-BY-SA
V Česku se zvedá zájem o sběratelství, velkou popularitu zažívají gramofonové desky

Velký zájem je také o takzvané tuzexové poukázky, kterým se za minulého režimu neřeklo jinak než bony. Za ně jste si následně v Tuzexu mohli pořídit zahraniční zboží a kousky, které byste v obyčejných obchodech hledali jen stěží.

Moc dobře si na ně pamatuju. Kupovali jsme za ně kdysi kosmetiku, džíny, kazety do kazeťáku a takové ty PEZ figurky na bonbóny. Tehdy jsme měli štěstí, že jsme měli známého, který nám je prodával, takže jsme nemuseli stát dlouhé fronty před Tuzexem. Tehdy stál jeden bon 5 Kčs, rifle většinou vyšly na 120 bonů. Docela ráda na tu dobu vzpomínám,“ napsala čtenářka Ludmila P. z Litoměřic, která tím reagovala na jeden z našich starších článků.

Dnes se dají bony prodat za miliony

Poté, co skončil minulý režim a zmizely obchody Tuzex, se na bony zapomnělo. Dnes však patří mezi oblíbené sběratelské předměty a jak jsme se mohli dočíst na webu TN, dají se dnes prodat za pohádkové sumy. Například 50haléřový bon z roku 1959 byl v roce 2022 vydražen za neuvěřitelných 1 260 000 korun. Svou cenu mají ale i novější bony – na internetovém tržišti Aukro můžeme narazit například na zachovalý bon z roku 1987, za který jeho majitel žádá 99 995 Kč.

Máte doma ještě tuhle poukázku z dob ČSSR? Určitě ji nevyhazujte, má pohádkovou hodnotu. Přes 1 000 000 Kč

iZdroj fotografie: Chemical Engineer/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za tuzexové poukázky dnes sběratelé zaplatí klidně přes milion korun

Rozhodně tedy stojí za to důkladně prohledat domácnost – možná doma máte tuzexovou poukázku, která by dnes mohla mít hodnotu statisíců až milionů korun. S prodejem byste však měli počkat. Naše redakce oslovila vášnivého sběratele Tomáše K. z Brna s dotazem, jak si myslí, že se cena bonů bude v budoucnu vyvíjet: „Cena bude jen stoupat, a to z naprosto jednoduchého důvodu – poptávka po nich je vysoká, počet bonů však neustále klesá. V Česku není dostatek bonů, jejich počet neustále klesá a zvyšovat se už nebude. Já sám doma nějaké bony mám a rozhodně je v brzké době neplánuji prodat,“ prozradil pro redakci Události247.

Věnujete se sběratelství?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články