Nemáte náhodou v kapse jednu z těchto mincí? Za jednu z nich dostanete stovky tisíc korun

Mince a bankovky, které jsou vyražené a vytištěné s drobnou chybou, patří mezi oblíbené sběratelské kousky.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Vysokou hodnotu má třeba dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky a vydělat se dá také na prodeji sběratelských mincí z roku 2019. Jsou na nich vyobrazeny významné osobnosti z finančního sektoru, a to Alois Rašín, Vilém Pospíšil a Karel Engliš.

Vzácných platidel jsou v oběhu řádově desítky kusů

Unikátní je také dvousetkorunová bankovka s chybně vytištěným ochranným metalickým proužkem. Namísto nápisu 200 Kč je zde totiž vytištěno Republique du Zaire a díky tomu je snadno rozpoznatelná. Tento unikát přitom vzniknul kvůli chybě německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun, v roce 2022 dokonce za 750 tisíc.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Vzácných mincí a bankovek je v oběhu celá řada

V případě nalezení vzácné bankovky je třeba vyhledat odborníka. Na internetu jdou dohledat numismatické poradny a soudní znalci, kteří potvrdí hodnotu. V oběhu nejsou jen unikátní bankovky, ale také mince, jak Události247 informovaly zde. Sběratelé jsou ochotni za vzácnou desetikorunu z roku 1993 zaplatit stovky tisíc korun. Její odlišnost spočívá v uvedení Kč malými písmeny a také v tom, že jich bylo vydáno jen zhruba tisíc kusů. Vzácné jsou i mince z minulosti.

Vzácné mince

Nedávno také byla vydražena dvacetikoruna, která je vyražena zcela chybně, a navíc byla zatím objevena jen jedna jediná, jak upozornil web ePeníze. Mince se po objevení dostala ihned do aukce, kde byla nejprve dražena za 5 000 eur, což je v přepočtu zhruba 120 tisíc korun. Její konečná částka se však vyšplhala až na neuvěřitelných 19 tisíc eur, což je 480 tisíc korun. Od ostatních se liší především potiskem.

Kdo má v peněžence tuto českou bankovku, má nárok na 2 000 000 Kč. Poznáte ji snadno, v žádném případě s ní ale neplaťte v obchodě

Chybí letopočet a potisk je na obou stranách stejný. Chybějící údaje této mince tak komplikují přesné určení času, kdy se mince skutečně razila. Tato mince však není jediná, kde na potisku chybělo určení letopočtu. Záhadou zůstává, jak se chybně vyražená dvacetikoruna do oběhu vůbec dostala. Všechny mince totiž procházejí přísnou kontrolou. Zatím není jasné ani to, jestli se takových mincí neobjevuje v oběhu více.

Našli jste někdy u sebe vzácnou bankovku, případně minci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články