Musíte se okamžitě podívat do peněženky. Pokud tam najdete tuhle 20 Kč minci, máte nárok na 480 000 korun

Není dvacetikoruna jako dvacetikoruna. Zatímco za většinu z nich si koupíme sotva pár rohlíků, existují i takové, které vydělají jmění.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Události247 již dříve informovaly o tom, že loni se vydražila vzácná dvacetikoruna za částku přesahující 120 tisíc korun. To však evidentně zdaleka nebyla ta nejvyšší možná suma, jakou jsou sběratelé ochotni za tuto raritní minci zaplatit. Aktuálně se totiž stejný typ mince prodal za mnohonásobně vyšší částku. Vzácná mince se dá většinou poznat relativně snadno.

O jakou minci šlo?

Jednalo se o dvacetikorunu, která je chybně vyražena a má na rubu i líci přední stranu, píše web Kupi. A právě tato anomálie minci činí v očích numismatiků tak výjimečnou. Kromě toho, že na ni jen tak někde nenarazíme, je zajímavostí i fakt, že nejde s přesností zjistit, jak stará mince ve skutečnosti je. Rok výroby totiž bývá vyražen na straně, která minci chybí.

Kdo má v peněžence tuto českou bankovku, má nárok na 2 000 000 Kč. Poznáte ji snadno, v žádném případě s ní ale neplaťte v obchodě

Jak jsme už zmínili, v loňské dražbě se tahle vzácná dvacetikoruna prodala za 5 tisíc eur, což je v přepočtu asi 126 tisíc korun. Již v té době to byla vysoká suma, neboť vyvolávací cena tehdy byla stanovena pouze na 1 tisíc eur, tedy přibližně 25 tisíc korun.

Za jakou sumu se vzácná dvacetikoruna prodala letos?

V letošním roce začínala aukce na částce 5 tisíc eur. A zájem sběratelů byl opět vysoký, což dokazuje výsledná hodnota, kterou mince získala. Prodala se za neuvěřitelných 19 tisíc eur, což je v přepočtu až 480 tisíc korun, píše dále web TN. Podle dostupných informací na minci její majitel narazil klasicky v oběhu. Podobná věc se tak může stát komukoliv z nás.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bohatství se dá najít také v peněžence, některé mince mají kvůli odlišnosti vysokou hodnotu

Nejde však o jediný typ dvacetikoruny, který je mezi sběrateli hojně žádaný. Web Deník například připomíná, že vysokou hodnotu má i dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky. A vydělat lze také na prodeji sběratelských mincí z roku 2019. Jsou na nich vyobrazeny významné osobnosti z finančního sektoru, a sice Alois Rašín, Vilém Pospíšil a Karel Engliš.

Sbírali jste někdy mince? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články