Nemáte v peněžence jednu z těchto mincí? Určitě s nimi nikde neplaťte. Jen jedna z nich stojí i 600 000 korun

I na první pohled obyčejná mince může být sběratelsky hodnotná. Stačí, že se liší v těchto drobných detailech.

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

České mince mají nejvyšší hodnotu 50 korun, což rozhodně není nijak závratná částka. Kdo by však vlastnil některé sběratelsky žádané kousky, může si jejich prodejem vydělat daleko více. A nemusí jít ani o kdovíjak vzácné historické mince. Jak redakce Událostí247 zjistila, jednat se může i o některou z mincí z poslední doby.

Vysokou hodnotu má desetikoruna z roku 1993

Tato 32 let stará desetikoruna je pro sběratele mincí hotovým pokladem. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu České národní banky, v roce 1993 sice vzniklo skoro 70 milionů desetikorunových mincí. Jen některé z nich však mají sběratelskou hodnotu. Jedná se o ty s motivem prvotního návrhu, který byl následně ještě přepracován. Do oběhu se omylem dostalo jen několik kusů, jež mají od dnešní podoby desetikorun několik odlišností. A  díky tomu jsou tyto mince tak vzácné.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Desetikoruna z roku 1993 může mít velkou cenu

Při běžném pohledu nejsou rozdíly nijak zvlášť viditelné, bližší zkoumání je ale odhalí. Jedná se především o menší velikost písmen Kč a také jinou polohu linie vedoucí skrze tento nápis. To z desetikoruny činí unikát, za nějž sběratelé neváhají zaplatit horentní sumy peněz. Jak jsme zjistili na webu TN, loni se například mince vydražila za 615 tisíc korun.

I u dalších mincí může hodnota činit statisíce korun

Redakce Událostí247 zjišťovala, za jaké další mince jsou sběratelé ochotni platit takovéto sumy peněz. Z informací webu Art plus jsme například zjistili, že v minulosti se za více než půl milionu korun vydražil Pražský dukát Vladislava II. Jagellonského. A tolar Albrechta z Valdštejna ze 17. století se pak dokonce prodal za více než 700 tisíc korun.  

iZdroj fotografie: Mark Morgan / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé staré mince jsou sběratelsky velmi ceněné

Je fascinující, jaké částky jsou sběratelé mincí za některé kousky ochotni zaplatit. O to víc by si ale lidé měli dávat pozor, aby náhodou některá stará platidla či mince s ražební chybou jen tak nevyhodili. Klidně se totiž může stát, že se tak nevědomky připraví o pořádné jmění, jež by za ně v aukci mohli získat.

Sbíráte staré mince či bankovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články