Kdo by tyto mince měl, má v nich ukryté skutečné jmění. Jejich hodnota může dosahovat statisícových částek.
Zatímco většina mincí, jež máme ve svých kapsách a peněženkách, nemá nijak valnou hodnotu, některé mince se stávají cennými artefakty, jejichž cena může mnohonásobně převýšit jejich původní nominální hodnotu. Sběratelé mincí za některé kusy neváhají zaplatit klidně i částky okolo půl milionu korun. Redakce Událostí47m přináší přehled několika z nich. Kdo by náhodou některou našel, rozhodně by s ní neměl jen tak platit v obchodě.
Dvacetikoruna za bezmála půl milionu korun
Začněme příběhem raritní české dvacetikoruny. To je obyčejná mince, kterých je v oběhu přes 259 milionů kusů, jak redakce Událostí247 ověřila na webu České národní banky. Existuje ale několik velmi vzácných kusů, jejich cena je daleko větší. Jedná se o ty, jež jsou vyraženy s chybou. Na obou stranách mají stejný motiv, svatého Václava na koni a druhá strana s rokem výroby a českým lvem, zcela chybí. Jak jsme pak zjistili z informací webu Deník, třeba loni se tato mince prodala za 480 tisíc korun.
Velmi známý a oceňovaný je pak také československý pětihaléř z roku 1924. Ten se například v roce 2010 prodal na aukci společnosti Aurea numismatika za 506 tisíc korun. A loni za minci dokonce kupec zaplatil přes 1,5 milionu korun, o čemž redakce Událostí247 přinesla informace již dříve. A čím je tato mince tak vzácná? Důvodem je fakt, že jí existuje jen několik málo kusů. Oficiální plán ražby totiž pro rok 1924 takovou minci vůbec neuváděl a dodnes je tak záhadou, jak k jejich výrobě došlo.
Hodnotné jsou i další staré mince
Velmi žádané jsou mezi sběrateli i starší, historické mince. Příkladem je pražský dukát Vladislava II. Jagellonského, který se předloni prodal za 516 tisíc korun, jak jsme zjistili z informací webu Artplus. Vyvolávací cena přitom byla jen 240 tisíc korun, tedy skoro poloviční. Ještě o řád výše se pak pohybuje cena za desetidukát Ferdinanda II. z roku 1621, který změnil majitele za více než 3 miliony.
Je sice pravda, že tyto historické mince asi lidé doma jen tak nenajedou. Jak jsme však popsali, hodnotné mohou být i daleko mladší mince z dnešní doby, třeba jako zmíněná dvacetikoruna. A k chybě v ražbě konec konců může dojít kdykoliv. Podle redakce Událostí247 tak určitě stojí za to si i v každodenním životě mince a bankovky, které lidé v peněžence mají, pečlivě prohlížet. Šance na nalezení nějakého unikátu zde určitě je.
Prohlížíte si někdy mince ve své peněžence?


